Fysik
Gene sis
I en position mellem solen og jorden indsamlede satellitten Genesis i 2½ år partikler fra solvinden. Da Genesis i august 2004 vendte tilbage til jorden blev bremsefaldskærmen ikke foldet ud og satellitten styrtede ukontrolleret til jorden. Det er endnu uvist, om det er muligt at redde noget af det indsamlede materiale fra resterne af satellitten.
Solvinden indeholder blandt andet carbonatomer. Genesis indsamlede 1,50*10^9 carbonatomer pr sekund fra solvinden. Man kan regne med at carbonatomerne i solvinden hovedsageligt er ^12C-atomer.
Bestem massen af det carbon , som Genesis kunne nå at indsamle i løbet af 910 døgn?
Det har jeg gjort og har fået til 1,415*10^18unit , kan det passe ?
___________________________________________________
For at påbegynde satellittens tur tilbage til jorden ændrede man satellittens hastighed en smule ved at skyde noget stof med massen 0,50 kg ud fra satellitten. Stoffet blev skudt ud med farten 1500 m/s i forhold til satellitten. Massen af Genesis efter hastighedsændringen var 493 kg.
Bestem størrelsen af satellittens hastighedsændring?
Jeg ved godt at jeg skal bruge impulsbevarelsen, men jeg ved bare ikke hvordan :/?
___________________________________________________
Genesis befandt sig i de 2,5 år i samme punkt på forbindelseslinjen mellem solen og jorden. her kunne satelliten under påvirkning af den samlede gravitationskraft fra solen og fra jorden følge med jorden i dennes cirkelbevægelse rundt om solen.
c) bestem den afstand fra jorden, genesis skal anbringes i , for at den kan forblive i det samme punkt på forbindelseslinjen mellem solen og jorden.
jeg ved at den resulterende centripetalkraft for satelitten bliver derfor :
Fc = FG(sol) - FG(jord)
men jeg aner ikke hvilken formel jeg skal have fat i :/?
___________________________________________________
jeg håber i vil bruge et par minutter på at hjælpe mig.. kærlig hilsen pernille :)
Svar #1
05. februar 2009 af peter lind
Impulsen af den udstødte gas er 0,50 kg *1500 m/s i sattelittens inertialsystem. Sattelittens impuls skal ændres tilsvarende.
Centripetalkraften skal svare til den kraft, der nødvendig for at holde sattelitten i en cirkulær bane omkring solen med en omløbstid på 1 år.
Svar #2
05. februar 2009 af Pernille-2 (Slettet)
så hvilken formel vil du bruge: m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2 ?
Svar #4
05. februar 2009 af Pernille-2 (Slettet)
men jeg har ingen anelser om hvilken tal der skal sættes ind hvor :/?
Svar #5
05. februar 2009 af Jerslev (Slettet)
#4: Du kender massen af begge dele før og efter, og du kender hastigheden af satelitten før og af stoffet efter. Så mangler du blot hastigheden af satelitten efter.
Svar #6
16. februar 2009 af thejohns (Slettet)
Hvorfra kender vi satellittens hastighed før? Jeg kan kun forestille mig at den skal sættes til 0? men så synes jeg at tallene bliver underlige?
Svar #7
16. februar 2009 af Jerslev (Slettet)
#6: Du skal bestemme hastighedsændringen. Min fejl. Ikke hastigheden efter.
Svar #8
16. februar 2009 af thejohns (Slettet)
så svaret bliver irl bare m2*v2? der er alt for mange 0'er i den her :s
Svar #9
16. februar 2009 af Jerslev (Slettet)
#8: Nej, du skal bestemme hastighedsændringen; altså v2-v1.
Svar #10
16. februar 2009 af thejohns (Slettet)
og den mener du jeg skal kunne finde via. ovenstående formel for impulsbevarelse? :O
Svar #11
16. februar 2009 af Jerslev (Slettet)
#10: Du kan bruge satelittens referenceramme før udskydningen af stoffet til at forsimple beregningen meget.
Svar #12
16. februar 2009 af thejohns (Slettet)
jeg føler mig virkelig dum nu, hvad betyder satellittens referenceramme?
Svar #13
16. februar 2009 af Jerslev (Slettet)
#12: I satelittens referenceramme er dens egenbevægelse 0. Du bevæger dig vel heller ikke i forhold til dig selv. =) v1 er altså 0 i den ramme.
Skriv et svar til: Gene sis
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
