Biologi

Diabetes/hypoglycæmi

03. maj 2009 af sskor (Slettet)

Hej Studieportal.

Jeg forstår ikke helt hvorfor raske folk ikke får symptomer på for lavt blodsukker ligesom diabetikere.

Hos diabetikere er det jo kun insulin produktionen der er påvirkert og ikke glukagon. Det produceres jo ligesom hos raske og er med til at frigøre glukose fra depoter i leveren og musklerne. Men hvis en rask person ikke har fået noget at spise i 12-15 timer falder han jo ikke om? Den raskes celler må jo have den samme "sult" som diabetikeren, og hvis den også har de samme glykogen-depoter kan jeg ikke se hvorfor reaktionerne er så forskellige....?

Håber på en god udredning :)

Mvh Svend


Brugbart svar (1)

Svar #1
03. maj 2009 af Samuel (Slettet)

"Jeg forstår ikke helt hvorfor raske folk ikke får symptomer på for lavt blodsukker ligesom diabetikere."

Hvis en rask person får hypoglykæmi (B-Glc<3mmol/L), vil vedkommende udvikle symptomer på dette. (Men raske mennesker vil sjældent udvikle regulær hypoglykæmi, idet modregulatoriske mekanismer (se nedenfor) vil holde B-glc over 4mmol/L.) Disse symptomer er uspecifikke og kan inddeles i to grupper:

Autonome: Skyldes aktivering af det sympatiske nervesystem - bleghed, øget svedtendens, sult, uro, hjertebanken mm.

Neuroglykopeni (neuro: som har med CNS at gøre, glyko: som har med glucose at gøre, peni- som betyder mangel - ergo: mangel på glucose i CNS): træthed, koordinationsforstyrrelser, nedsat koncentrationsevne, irritabilitet etc.

"Men hvis en rask person ikke har fået noget at spise i 12-15 timer falder han jo ikke om?"

Ved hypoglykæmi er den vigtigste modregulatoriske (d.v.s. B-glc-forøgende) mekanisme frigørelse af glukagon fra bugspytkirtlens alfa-celler, hvilket leder til akut B-glc-stigning. Herefter følger frigivelse af adrenalin, noradrenalin, cortisol, væksthormon.

Problem hos diabetikere: Gentagne tilfælde af insulin-induceret (kan også induceres af andre lægemidler, der anvendes til behanding af diabetes type II) hypoglykæmi KAN føre til:

1) Nedsat forekomst af symptomer (d.v.s. lavt B-glc giver mindre/ingen symptomer).

2) Svækkede modregulatoriske mekanismer (d.v.s. lavt B-glc leder til mindre frigivelse af glukagon og andre hormoner m.m.).

Disse forhold ses IKKE hos raske individer. Så vidt jeg ved, er årsagerne til pkt. 1 og 2 ikke beskrevet i litteraturen.


Skriv et svar til: Diabetes/hypoglycæmi

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.