Samfundsfag

Sunhedssektorn under pres

14. maj 2009 af Zayn-1991 (Slettet)

Hej, er der nogle som kan give mig nogle links eller nogle informationer om, nogle af grundene til at den dansk sundhedssektor er under pres?

Tak på forhånd!


Brugbart svar (1)

Svar #1
15. maj 2009 af Piarnth (Slettet)

Jeg har skrevet noget om privatiseringen af sundhedssektoren, hvis det kan bruges. Det er en klumme, som derfor er meget holdningspræget. Brug det hvis du synes!

Sygeplejere, sygeplejersker og læger flygter fra de offentlige sygehuse for at søge ansættelse hos privat klinikkerne. Argumentet er bedre løn. Faktisk helt op til fire gange mere i løn end de offentlige sygehuses ansatte (Midtjyllands Avis | 08.10.2008 ). Derudover mere tid til patienter og dermed bedre stemning.
De erfarende læger flygter i flæng fra det offentlige, og det skaber endnu et problem. De privatejede klinikker beskæftiger sig nemlig ikke med uddannelse af sundhedspersonale og nye læger. Derfor truer det vores akutberedskab. Man frygter at om allerede 6-7 år vil vores mangel på folk i sundhedsvæsenet være steget fra ca. 3.000 til 15.000. Jeg ved ikke med jer, men dét skræmmer i hvert fald mig!
 

Hvem ville ikke have taget imod et tilbud om 4 gange så meget i løn og bedre arbejdsvilkår? Det kan man vel ikke bebrejde dem. Men man kan bebrejde regeringen, at de ikke har øje for, hvad det medfører.

Har vi råd til at skabe mere ulighed i samfundet? Danmark er for det meste af omverdenen et utopi, når det kommer til offentlig ydelser. Hvilket vi bryster os af. Hvor meget længere kan det vare, hvis vores offentlige ydelsers kvalitet er dårligere end de private?
Og som derudover har helt uacceptabel lange ventelister, hvor man har tid nok til at skrive testamente, booke gravplads og invitere gæster til gravøl. Det er ikke fair, og det er langt fra lige muligheder for alle.
 

Dog føler Jacob Axel Nielsen, vores kære sundhedsminister fra de Konservative, ingen grund til bekymring. Han mener at det er okay, hvis privathospitalernes andel af det offentlige sundhedsvæsen stiger fra de 2 pct. de udgør i dag til 50 pct. Han argumentere med, at det giver højere kvalitet. Men er det så høj kvalitet for alle eller bare for dem, der har råd, kan man spørge sig selv?


Med henblik på EU grundloven del 1, kapitel 1, paragraf 3 stykke 3, der fastlægger EU som forkæmper for fri og lige konkurrence, argumenterer de private sygehuse for det frie marked. Villy Frølund Thomsen pens. Overlæge, dr.med. udtrykker sin store misbilligelse ved denne udvikling og tankegang -
”Overalt, hvor man har valgt markedskræfternes frie og lige konkurrence som styringsmiddel, beskrives resultaterne ganske ensartet. Sygehusdrift på markedsvilkår bliver dyrere, den bliver dårligere og den bliver lagdelt.” (Politiken 30/10-08)

Jeg kan kun give dig ret Villy. Det er for galt.
 


Skriv et svar til: Sunhedssektorn under pres

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.