Biologi
HJÆLP DET HASTER
Jeg skal til biologi eksamen imorgen, og jeg har trukket stofkredsløb og drivhuseffekten. Det er ikke lige min stærkeste side.
Jeg sidder nu og arbejder med spørgsmålet: forklar hvordan planter omdanner glukose til forskellige kulhydrater, f.eks maltose, amylose, cellulose m.v
Er der nogen som kan hjælpe mig, så bliver jeg glad..
Svar #2
24. juni 2009 af soerene15 (Slettet)
Hov, nej.. Det var forkert. Respiration er forbrænding af kulhydrater. Glukose omdannes til forskellige kulhydrater vha. fraspaltning af vand. Eksempelvis er dannelsen af amylose karakteriseret ved binding mellem flere (mere end 10) ALPHA-glukose under fraspaltning af vand. Maltose= Glukose + Fructose (-Vand). Cellulose er dannet ved sammenbinding af mange BETA-glukosemolekyler
Svar #3
24. juni 2009 af soerene15 (Slettet)
Bindingen mellem glukosemolekylerne i amylose, cellulose og maltose 1,4-glykosid bindinger. I f.eks. Sucrose er der tale om 1,2-glykosid bindinger.
Skriv et svar til: HJÆLP DET HASTER
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
