Generelt

Julia, blir i Mexico i hele 2 mrd.

26. juni 2008 af Bruger slettet (Slettet)

HEY, alle i skønne mennesker!

Så er tiden vistnok ved at nærme sig, hvor jeg vil forlade lille Danmark og rejse ud i den store verden! Jeg er rigtig spændt og har mange sommerfugle i maven, det er trods alt første gang, jeg skal være væk hjemmefra så længe. Men jeg glæder mig, og jeg er sikker på at det blir' en helt fantastisk tur!

 Min rejse starter allerede om søndagen (d. 29. juni), hvor min mor og jeg sammen tager til København. Vi flyver tidligt mandag morgen, så vi blev begge enige om, at det nok ville være en god ide at tage derover dagen inden, så jeg er sikker på at være der til tiden!

Mandag morgen kl. otte-nul-dut forlader min mutti mig så i lufthavnen med 35 andre unge mennesker, som skal være mine rejsekammerater for de næste 2 måneder. Jeg kender ikke en sjæl af dem, men selve turen til Mexico tager omtrent 20 timer, så mon ikke allerede dér, at jeg lærer nogle af dem at kende.. ;)

Vi lander i Mexico City (det er vistnok hovedstaden) samme aften ved 22-tiden lokal tid. Her vil vores rejseleder Lisa tage imod os og indlogere os på vores hotel i byen. De første 14 dage vil være et par intro-uger, hvor vi  skal lære hinanden at kende og se noget af landet, inden vi kommer til Yucatan-halvøen, som skal være vores hjem de næste 2 måneder. Vi starter  i Mexico city de første dage, og flyver derefter videre til Chipas regionen mv. -planen er, at vi på de 14 dage vil få set en masse og samtidig med bevæge os øst på mod Yucatan.

På Yucatan-halvøen skal vi bo i en by ved navn Playa del Carmen, som ligger lige ud til kysten. Her vil vi få vores egne lejligheder, som vi skal bo i tre og tre. Og så vil spansk-undervisning starte! Vi skal gå på en sprog-skole fire timer om dagen, hvor vi vil modtage undervisning af lærere fra lokal-befolkningen - det skal nok blive spændende og lærerigt! :) Spansk-undervisning vil vare en måned frem. Herefter vil vi få et par fri uger, hvor vi kan få set Mexico på egen hånd. Efter fri-ugerne vil vi igen komme tilbage til Yucatan for den sidste måned, og en fyr ved navn Reno vil komme fra DK og undervise os i kommunikation og personlig udvikling - det glæder jeg mig også til!

ALt i alt tror jeg det blir 2 måneder fyldt med en masse spændende oplevelser, nye venskaber og forhåbentlig en masse spansk!

Næste gang I hører fra mig, vil være når jeg befinder mig i den Mexicanske sol med en Corona i hånden! 

Adios Amigos!


Brugbart svar (1)

Svar #1
26. juni 2008 af DanniBred (Slettet)

Lyder da mega spændende :) Jeg håber du får en god tur :)

Brugbart svar (1)

Svar #2
26. juni 2008 af Koppel (Slettet)

Det lyder spændende nok! Håber du får dig en god tur:) Kan du fortælle hvilket selskab du rejser med?

Svar #3
27. juni 2008 af Bruger slettet (Slettet)

Jo, tak skal I ha''.. :D - det er ''MrJet''.

Brugbart svar (1)

Svar #4
12. juli 2008 af Marcus (Slettet)

Spændende. Men pas nu på de gode Coronaer ikke tager overhånd, så bliver den nok ikke til meget sprogskole ;)

Skriv et svar til: Julia, blir i Mexico i hele 2 mrd.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.