Fysik
Snorbølger - 404error
MVH LARS
Svar #6
21. december 2004 af Larsk (Slettet)
Svar #7
21. december 2004 af Larsk (Slettet)
Svar #8
22. december 2004 af sigmund (Slettet)
Først vil jeg sige: Prøv at få fat i en fysikbog, der bliver benyttet på universitetet. Jeg har selv en, der omhandler det område inden for fysikken, der kaldes mekanik. Bogen hedder "Mekanik", og bliver/blev brugt som lærebog i det indledende mekanikfag på DTU - Danmarks Tekniske Universitet. I denne bog er et kapitel, der omhandler bølger. Der bliver bl.a. udledt "...bølgeligningen for en endimensional, transversal bølge, der udbreder sig langs en streng med hastigheden v, hvor v = sqrt(F/mu)." Dette er, så vidt jeg kan se, noget af det, du har brug for. Hvis du bor i nærheden af Kgs. Lyngby, nord for København, så skulle du tage hen på DTU's bibliotek, og se om de der havde noget litteratur, der omhandler det emne. Hvis du også kan bruge noget engelsk litteratur, så vil du højst sandsynligt finde noget.
Du kunne også finde et andet universitetsbibliotek (hvis der ikke er for lang vej til nærmeste universitet). Hvis du vil have materialet før jul, så må du nok møde op personlig.
Det kunne også være, at du kendte en der studerer/har studeret fysik el. lign. på universitet, og dermed havde noget litteratur, som du kunne bruge.
Skulle du ellers være så heldig at få fat i omtalte bog, ("Mekanik") så er det kapitel 12 i bogen, du skal se på.
Hvad med den godeste \\Singularity, der plejer at være meget behjælpelig her på forummet? Af hans profil kan jeg se, at han studerer matematik med fysik på Aarhus Universtitet. Det kunne være at han kunne hjælpe dig.
Skal du bruge materialet til en rapport? Har du lavet samme forsøg som 404error skriver om?
Ellers pøj, pøj med at finde noget brugelig litteratur.
Glædelig jul og godt nytår
Med venlig hilsen
Sigmund Vestergaard
Svar #9
22. december 2004 af Larsk (Slettet)
Svar #10
22. december 2004 af 404error (Slettet)
Den kan du finde på ethvert universitetsbibliotek - udgaven er ligegyldig.
Svar #11
22. december 2004 af Larsk (Slettet)
Svar #12
22. december 2004 af 404error (Slettet)
Svar #13
23. december 2004 af Larsk (Slettet)
Jeg vil også lige høre hvordan man udleder (1)'eren, v_snor=sqrt{F/m_1}, så jeg lige kunne skrive hvordan man beviser det. Altså jeg vil ikke nødvendigvis medtage beviset men blot skrive metoden bag beviset - altså lidt "blæret" ;)
God jul og godt nytår!!!
Svar #14
25. december 2004 af Larsk (Slettet)
Altså, jeg fatter godt at tangens er strengens hældning i vores (position,udsving)-koordinatsystem og vi finder kun de partielle afledte pga. at udsvinget er en funktion af positionen og tiden.
Så ser vi samtidig på N2. Hvordan kan det være at vi lige pludselig siger at accelerationen er den anden partielle afledte mht. tiden? Og altså, har nok glemt det, men grænseværdien til den første partielle afledte, er den lig med den anden partielle afledte??? Vil bare lige være helt sikker i det her før jeg går videre og skriver om stående bølger...
Svar #15
26. december 2004 af 404error (Slettet)
Grænseværdien til den første partielle afledede - det er noget upræcist formuleret, grænseværdi hvordan og af hvad..? For en reel funktion f af to reelle variable er den partielle afledede mht. første variabel
f_x(x,y)=lim_{h->0}(f(x+h,y)-f(x,y))/h,
Tilsvarende er den anden partielle afledede mht. første variabel
f_xx(x,y)=lim_{h->0}(f_x(x+h,y)-f_x(x,y))/h.
Det var nok det, du tænkte på.
Svar #16
26. december 2004 af Larsk (Slettet)
1) Mange tak for hjælpen!
2) Ja, det var det jeg tænkte på.
3) Håber ikke at dette er for spydigt men i din rapport skriver du at udledningen af v_snor=sqrt{F/m_1} ikke er vanskelig. Kunne du så ikke lige forklare grundprincipperne bag?
Svar #17
26. december 2004 af Larsk (Slettet)
Svar #18
26. december 2004 af Larsk (Slettet)
Du skriver:
"lim_{deltax -> 0} [(partiel_udsving/partiel_position)_2 - (partiel_udsving/partiel_position)_1]/ deltax = partiel^2 udsving / partiel deltax^2"
Kan det forklares ud fra regneregler???
Svar #19
26. december 2004 af 404error (Slettet)
u_tt = c^2*u_xx,
for en konstant c. Det er den generelle udgave af den model, som er opstillet i bemeldte. Af dimensionsovervejelser må c have enhed som hastighed. At c faktisk kan tolkes som udbredelseshastigheden for bølgen følger af den generelle løsning til differentialligningen ovenfor. Det kan vises (det er nemt!), at for enhver løsning u findes to gange kontinuert differentiable F og G så
u(x,t)=F(x+ct)+G(x-ct),
Løsningen kan tolkes som at F og G definerer en fast bølgeform, som til tiden t>0 er translateret ct. Heraf ses at c kan tolkes som udbredelseshastigheden for bølgen. Relatér selv dette til påstanden i rapporten.
Svar #20
26. december 2004 af 404error (Slettet)
