Religion

Buddhismen har 4 ting?

13. april 2010 af Alkymisten (Slettet)

der står i min tekst at buddhas disciple har 4 ting som befier dem for helvede, dyrisk tilværelse, de omvandrende ånders verden, fortabelse, ulykke og fordømmelse.

Hvad er det for 4 ting!?


Brugbart svar (2)

Svar #1
15. april 2010 af Heisa (Slettet)

I buddhismen er det fysiske liv en lidelse, og man ønsker at bryde ud af samsara, men dette kan først gøres, når man er kommet frem til erkendelsen om lidelse. De fire ædle sandheder omhandler denne lidelse:

1. Konstatering af, at livet er en lidelse

2. Sandheden om lidelsens oprindelse/årsag. -> årsagskæden. Årsagskæden grunder i uvidenhed, had og begær.

3. Sandheden om lidelsens ophør (lidelsen er kun midlertidig)
 

4. Sandheden om lidelsens ophør: bryde ud af de tolv led af årsagskæden. For at opnå dette skal man følge den gyldne middelvej/den otteledede vej, og via denne opnår man fuldkommen erkendelse og nirvana (tilstand af oplyst sind). Via denne vej brydes samsara og mennesket kommer ud af livshjulet og derved og lidelse.
 

Håber det kan bruges :)


Skriv et svar til: Buddhismen har 4 ting?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.