Dansk
Fortæller?
Hej jeg har en tekst hvor fortælleren fortæller noget der kan ske dvs. at handlingen ikke foregår el. er foregået, men kan i fremtiden foregå. Fortælleren kommer med kommentar men er ellers skrevet i sådan en stil:
"Det var det de ville tro, de ville tro at hun var sådan en lille almindelige gråmus, husmus, spidsmus"
Er der nogen der kan hjælpe mig med at fortælle hvad sådan en type fortæller hedder?
Det kan være en alvidende fordi fortælleren ved alt, men det kan også være en tredjepersonsfortæller fordi det er en synsvinkel vi læser historien fra.
???
Svar #1
14. april 2010 af lucillepostej (Slettet)
Umiddelbart lyder det som om det er den alvidende fortæller, da fortælleren har mulighed for at "læse deres tanker"
Svar #2
15. april 2010 af frøken87 (Slettet)
En tredjepersonsfortæller og en alvidende fortæller er i og for sig det samme.
Der findes flere typer af tredjepersonsfortællere, hvoraf en af dem er den alvidende fortæller.
En alvidende fortæller er en, der både kan anskue tekstens personer udefra, som samtidig er i stand til at beskrive deres tanker, minder, drømme - samt forudsige begivenheder bl.a.
Skriv et svar til: Fortæller?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
