Fysik

Raketter og impulsbevarelse

06. juni 2010 af sputnik3 (Slettet)

Hej, er der nogen som kan forklare mig, hvordan impulsbevarelse hænger sammen med en rakets fremdrift?


Brugbart svar (0)

Svar #1
07. juni 2010 af Argus (Slettet)

En raketmotor fungerer ved at skyde udstødningsgasser ud med høj fart. Denne udstødningsgas har en impuls, hvis størrelse afhænger af hastigheden af gassen. Raketten og brændstoffet er et isoleret system (sådan nogenlunde da), og det skal derfor overholde impulsbevarelse. Når noget af raketten (i form af brændstof) smides bagud med stor impuls, må raketten på grund af impulsbevarelse, få en tilsvarende impuls fremad.

Prøv at sætte dig på en kontorstol, med en tung genstand. Smide genstanden afsted så hårdt du kan. Nu burde stolen rulle en smule i den modsatte retning. Dette er præcis samme princip som en raket benytter.


Svar #2
07. juni 2010 af sputnik3 (Slettet)

hm... så det har altså en sammenhæng med Newtons tredje lov?


Brugbart svar (0)

Svar #3
07. juni 2010 af Argus (Slettet)

Nja, både og. Det kunne man godt forledes til at tro, men det er mere korrekt at sige impulsbevarelse.


Svar #4
07. juni 2010 af sputnik3 (Slettet)

Ok. Men hvad viser Impulsen egentlig?

Altså hvad kan man bruge den til?


Svar #5
07. juni 2010 af sputnik3 (Slettet)

Ok. Men hvad viser Impulsen egentlig?

Altså hvad kan man bruge den til?


Brugbart svar (0)

Svar #6
07. juni 2010 af Argus (Slettet)

p=m*v . Dette er en af de mest fundamentale størrelser i fysikken. Den hed tidligere "bevægelsesmængde", hvis det er nemmere at have et forhold til det begreb. På engelsk "momentum", der efterhånden er begyndt at blive en del af det danske sprog. Husk på at Newtons anden lov, siger at en kraft medfører en ændring i impuls. Impuls den størrelse, som bestemmer legemers bevægelse. Det er en helt fundamental størrelse, måske endnu mere fundamental end energi.


Svar #7
07. juni 2010 af sputnik3 (Slettet)

Vil det så sige, at hvis et legeme har en stor impuls kraft, så betyder det at legemet har en stor bevægelse?


Brugbart svar (0)

Svar #8
07. juni 2010 af hippo746 (Slettet)

ikke nødvendigvis. Hvis du ser på ligningen siger den m*v, så du kan have en lille masse med ekstrem hastighed eller en tung masse med relativ lille hastighed og impulsenkan i så tilfælde blive den samme.


Skriv et svar til: Raketter og impulsbevarelse

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.