Samfundsfag

samfundsfags opgave om 3F

05. februar 2011 af lindbergjensen (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hej jeg er ved at skrive opgave om 3F i samfundsfag og tænkte på om der var nogle af jer der havde nogle forslag til hvad jeg kunne svar på følgende spørgsmål.

1. Undersøg hvilke magtressourcer 3F er i besiddelse af og deres betydning for politikere og embedsmænd.
2. Undersøg hvilke(n) indflydelsesstrategi(er) 3F anvender og overvej hvorfor? Du kan kort komme ind på hvordan 3F’s strategi kan ændre sig med et eventuelt regeringsskifte.

Svar hurtigst muligt da den skal afleveres mandag på forhånd tak

knus Sofie


Brugbart svar (0)

Svar #1
06. februar 2011 af anden1237100vejle (Slettet)

 1. 3F er en interesseorganisation. En interesseorganisation defineres almindeligvis som en organisation, der varetager medlemmernes interesser på et mere begrænset felt, end et politisk parti gør det. Det kan dreje sig om økonomiske for­hold: Løn, arbejdsforhold, erhvervsinteresser o.lign. Her er det medlemmerne der er den primære magtressource.

2. Det er sandsynligt at 3F andvender strejke som et magtmiddel, både over for arbejdsgivere men også over for staten.


Brugbart svar (0)

Svar #2
06. februar 2011 af anden1237100vejle (Slettet)

 Interesseorganisationer kan også stille krav til nye love og lovændringer, igen med medlemmerne som også er de politiske vælgere i ryggen.


Svar #3
07. februar 2011 af lindbergjensen (Slettet)

takker :)


Skriv et svar til: samfundsfags opgave om 3F

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.