Biologi

Intermolekylære bindinger i kroppen

08. juni 2014 af Gertrudnielse (Slettet) - Niveau: B-niveau

Er der der nogen der kan forklare hvad Intermolekylære bindinger i kroppen er? og bare generelt om dem :)


Brugbart svar (0)

Svar #1
08. juni 2014 af flygtighed (Slettet)

altså intermolekylære bindinger er bindinger mellem to molekyler, men som ikke er ionbinding og kovalente bindinger. Intermolekylære bindinger er f.eks. hydrogenbindinger, som skaber DNA'et sekundære struktur, altså den der alfa-helix struktur. 

andre intermolekylære bindinger kan også være dipol-dipol bindinger (negativ pol tilrækkes af positiv pol på andet nærtliggende molekyle) eller saltbroer (ionisk tiltrækning mellem to ladet molekyler), og londonbindinger (van der Wahls-bindinger). 

de intermolekylære bindinger har stor betydning for, hvordan et færdigt protein kommer til at se ud, hvordan det er formet. det er formen på proteinet der afgør dets funktion. hvis der nu skete en mutation i en aminosyresekvens, hvor en aminosyre ville blive skiftet ud med en anden, så ville det måske have betydning for de intermolekylære bindinger, der kunne laves med de andre aminosyrer i sekvensen. proteinet kan i værste tilfælde miste sin funktion helt. 


Skriv et svar til: Intermolekylære bindinger i kroppen

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.