Biologi

DNA

14. juni 2015 af Hjælpmangel (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hej, er der nogen der kan give en forklaring på DNA's opbygning? Desuden også hvad en nukleotid er?


Brugbart svar (1)

Svar #1
14. juni 2015 af Kisser1983 (Slettet)

Har sendt en fil

Vedhæftet fil:Lektion 16- DNA.docx

Brugbart svar (0)

Svar #2
14. juni 2015 af 123434 (Slettet)

Hej med dig!

DNA er opbygget af baserne adenin, thymin, guanin og cytosin. Phosphat og deoxilbose(monosakkarid) indgår også i DNA

Adenin binder sig til thymin, og guanin binder sig til cytosin. Der er brintbindinger mellem baseparrerne, som er lette at skære over, når DNA'et skal kopieres. DNA er nemlig nødt til at dele sig, hvis det skal overleve, og  så er det nødt til at lave celledelinger.

Nukleotid=base+deoxylbose+phosphat. DNA består af baseparrerne, doxylbose og phosphat

DNA er arvematerialet, dvs. at DNA indeholder en masse informationer om hvordan cellen skal se ud og hvad den skal lave.

Eukaryoters(mennesker, dyr og planter) DNA/arvemateriale ligger inde i cellekernen

Bakteriers(prokaryoter) DNA/arvemateriale ligger ude i cytoplasmaet.

Mennesker har 46 kromosomer, dvs. at mennesket har 46 DNA-kromosomer. Dvs. at mennesket har 46 DNA-molekyler i hver celle. Andre arter har et andet antal kromosomer. En hund har f.eks. 78 kromosomer, dvs. at en hund har 78 DNA-molekyle i hver celle. Kromosomerne inddeles i par, da det er kopier af dem alle sammen. Mennesket har 23 kromosompar. Kønskromosomerne er hos manden ikke ens, han har nemlig XY, hvor kvinden har XX.

Nogle dele af DNA koder for et protein, dvs. at rækkefølgen af baser bestemmer rækkefølgen af aminosyrer i proteinet. Et stykke DNA, som koder for en bestemt egenskab, kaldes for et gen.

Der er gener, som koder for farvestof. Har man dette gen, har man mørkt hår. Hvis alle ens gener for farvestof er defekte, er man albino

Rækkefølgen af baserne er afgørende. Enæggede tvillingers rækkefølge af baser er identiske. Søskende har en rækkefølge af baser, som ligner hinanden, men er ikke helt ens. Derfor kan man nemt afgøre, hvem der er i familie med hinanden.


Svar #3
14. juni 2015 af Hjælpmangel (Slettet)

Ah, tak for det. God opsamling!


Skriv et svar til: DNA

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.