Matematik

Leas grydelapper

14. april kl. 08:58 af Cajsa0911 - Niveau: 9. klasse

Hej, jeg har brug for lidt hjælp til en opgave, den er meget kompliceret synes jeg. 

Hvor mange grydelapper skal Lea sælge, og hvor høj skal prisen for et par

grydelapper være, hvis hendes overskud skal være ca. 500 kr.

Man skal bruge 120 g garn til et par grydelapper.

I et nøgle garn er der 50 g. 

Et nøgle garn koster 12,95 kr.

10 nøgler garn koster 89 kr.

Hun kan sælge grydelapperne for mellem 40 kr. og 80 kr. pr. par

Jeg vil ikke have facit vil bare gerne forstå den, tak på forhånd


Brugbart svar (0)

Svar #1
14. april kl. 09:03 af Jeppe101

Der er vist heller ikke bare ét facit til opgaven. 

Hvad har du problemer med at forstå? Har du prøvet at regne noget?


Brugbart svar (0)

Svar #2
14. april kl. 11:14 af Eksperimentalfysikeren

Start med at regne ud, hvor mange nøgler garn, der skal til ét par grydelapper. Det bliver ikke et helt tal.

Regn ud, hvad den mængde garn koster, a) hvis nøglerne købes enkeltvis, og b) hvis de købes 10 ad gangen.

Find i begge tilfælde overskuddet for salgspriserne 40kr og 80kr ved salg af ét par grydelapper.

Du kan så dividere de 500kr med de fire fundne overskud for ét par. Du kan derefter undersøge, om det kan betale sig at købe det meste af garnet 10 nøgle ad gangen og så supplere med enkelte nøgler.

Du vil få nogle forskellige antal grydelapper. Ét af tallene er det mindste antal, Lea skal sælge og et andet det højeste antal.


Skriv et svar til: Leas grydelapper

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.