Matematik

Ligning Aritmetik og Geometri, opgave 65, Side 103 (Vagn Laursen og Vagn Madsen)

15. maj kl. 17:58 af ca10 - Niveau: 9. klasse

5 kg smør og 8 kg margarine koster tilsammen 64,40 kr. 1 Kg smør koster 5,10 kr. mere end 1 kg margarine.

Find prisen på 1 kg smør og 1 kg margarine.

Hvordan skal man opstille en ligning for at løse opgaven ?

På forhånd tak


Brugbart svar (0)

Svar #1
15. maj kl. 18:04 af peter lind

Kald prisen for smør x. Prisen for magarine er så x-5,10  

5*x+8(x-5,10) = 64,40


Svar #2
15. maj kl. 20:51 af ca10

Tak for svaret


Skriv et svar til: Ligning Aritmetik og Geometri, opgave 65, Side 103 (Vagn Laursen og Vagn Madsen)

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.