Dansk

Giv karakter til min stil! :-)

11. april 2011 af Ayams1 (Slettet) - Niveau: 9. klasse

Det er en opgave, jeg fik for i skolen.  Håber i kan give karakter! :-) Tak på forhånd.

__________________________________________________________________________________________

Mod eller dumdristighed?


Ved lige netop denne situation taler vi hovedsageligt om to forskellige begreber mod og dumdristighed. De er forskellige, men hænger ofte sammen. Grunden til det er nok, at folk kan vurdere ting forskelligt. Prøver med et eksempel en løvetæmmer kan både være et dumt og et modigt job. Det er altid sådan med at ting både har fordele og ulemper.
``Modigt´´ ordet man tit hører når en person har gennemført et besværligt job/mission.``Dumt´´ ordet man, så hører når man dumper prøven. Hvorfor en mand vil gå på line 450 meter højt oppe i luften mellem to bygninger, med en kæmpe chance for at falde og dø er der ingen, der rigtig ved med sikkerhed. Mennesker tænker forskelligt hvorimod at visse mennesker som ham fx. tænker på udfordring og måske også popularitet. Man kan nå frem til mange muligheder for han vil måske også overbevise folk om, at han har evnen og styrken som måske andre ikke end ham selv har.

Man hører tit om folk, der gør alverdens ting for at komme i en Guinness rekord bog.
Historien minder lidt om en person jeg så på tv forleden en dag. Hvor det siges at han havde kravlet op på den 828 meters høje Burj Khalifa tårn i Dubai (Højeste tårn i verden). I tv-udsendelsen sagde de, at han også havde kravlet op i andre forskellige tårne rundt omkring i verden. Hvad man egentlig kan konkluderer ud af det ville ikke være meget, men hvis man fx. spørger ham ville jeg nu ikke tro, at han ville kunne variere hvad det var han mest stræbte efter. Grunden til jeg siger det er fordi folk tit bliver tiltrukket af popularitet og ender højst sandsynligt med at sige det var en udfordring, men på muligvis var det, men en popularitets udfordring.

Min holdning:

Efter hvad jeg syntes, ville jeg nu vælge at være neutral. Jeg er en person som slet ikke bryder mig om højder, men jeg ville nu også sige det var modig gjort. Han har taget alvorlige beslutning hvad angår hans familie, nær venner, (måske) kone og børn. Disse beslutninger er ikke nemme at tage, det tager nemlig tid for, det er farligt, og der er en mega stor chance for at han dør. Man har faktisk kun to valgmuligheder i det tilfælde enten stoler man på sig selv og går over med en stor sandsynlighed for at falde og dø og bliver måske populær efter det, eller man vælger den anden vej uden udfordring.


Hvad er så interessant?:

Hvad er det der egentlig trækker i os og for os til at læse, høre eller se sådan noget nytteløst. Er det mod? Desværre kan man ikke finde et kompliceret og korrekt svar, det trækker ofte tilbage i at folk er forskellige. Vi kan dog spørge størstedelen, men resultaterne ville nok være han var modig det går tilbage til sagnet med at han har fuldført jobbet. Men hvis det var gået den modsatte vej, ville vi nok mest høre, om at det var dumt. Sådan er det mennesker tænker modigt hænger også sammen med stolthed positiv, mens at dumt hører til det negative. Mange tænker også på udfordring, det er så det man tit prøver i tivoli. Tivoli er måske det eneste jeg kan komme i tanke om, ved fysisk udfordring med højder fx. Jeg kan prøve at fortælle om en udfordring i sammenhængen med da jeg var i tivoli.

Det gyldne tårn:

Mange har sikkert været oppe i den, mens at andre bare ikke tør komme nær den og se hvordan den egentlig fungere. Det føles kriblende bare at se den gå styrtende ned i et ``frit fald´´. Jeg havde det sådan, da jeg så den i køen. Mens at i samme tidsrum havde jeg bare lyst til at forlade køen, men jeg blev stående. Noget inderst inde fik mig til det uden jeg egentlig kunne kontrollere det, udfordring? At virkelig udfordre sig selv til at gå ned i et frit fald mellem himmel og jord.
Det er noget stort især når man lider af højdeskræk. Jeg vil også sige det gav mig mere selvtillid at kunne udfordre mig selv til det, men man bliver meget skrækslagen når bæltet bare kommer på og motoren i maskinen starter.
Jeg døde nu ikke af det, men om jeg vil gentage det igen, er ikke sikkert. I lige netop dette tilfælde bliver du ikke populær, men stolt der mere eller mindre hænger sammen med mod, så man kan uden tvivl være stolt af sig selv efter oplevelsen.

Begrebet dumdristig der i mit hoved betyder, at man smider sig ud i noget, som man er klar over, vil ende galt. Man ved nu stadig ikke hvordan personen havde båret sig af med det. Og måske endda føle sig modig imens man gjorde det. Generelt ved vi ikke med sikkerhed, hvad han tænkte på, da han opfordrede sig selv på den måde. Jeg vil også tilføje at han har gjort et fremskridt, folk så ham der blev sat lys under det. Han har også konstrueret hans personlige plan ret godt og hans budskab er også sendt. Budskabet vil måske mere sige at man skal udfordre sig selv og prøve noget nyt hvis man har evnen til det.


Slut :-)


Skriv et svar til: Giv karakter til min stil! :-)

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.