Biologi
kulhydrat, fedt og protein.
Hej, har brug lidt hjælp til min opgave.
Kan ikke rigtig finde noget godt frem :(
Mit spørgsmål lyder således:
Redegør for nedbrydning, optagelsen og funktionen af kulhydrater, protein og fedt?
Nogen der kan hjælpe lidt med det?
Svar #1
31. maj 2011 af vejgeh (Slettet)
Hvad ved du om fordøjelsen? Du skal tænke på noget med enzymer, fx (spyt)amylase, lipase, pepsinogen, og på madens fysiske vej gennem de forskellige organer i kroppen. Hvordan bliver maden optaget? Forklar noget om villi og microvilli.
Funktionen af kulhydrater, protein og fedt. Ja, hvad forestiller dig? Hvis du virkelig har biologi på A-niveau, kender du med garanti til en masse eksempler.
Svar #2
31. maj 2011 af Booklover (Slettet)
Ja, som vejgeh skriver - tag fat på først fordøjelsen/nedbrydningen af fedt, protein, kulhydrat, optagelsen af næringsstofferne fra tarmen til blodbanen/lymfevævet, dernæst omsættelsen/deponeringen/frigivelsen af de tre næringskilder efter fordøjelsen/i faste (tænk fx bare på kulhydrat - insulin/glukagon/adrenalin - eller deaminering/transaminering mht. protein). Der er massere at tage fat på... glykolyse og TCA-cyklus bør også inddrages i forhold til omsættelsen af næringskilderne ... Kender du 'Fysiologi - den levende krop' og 'Bioteknologi' (samme forlag og samme type bøger) - der står flere kapitler om emnet :)
Skriv et svar til: kulhydrat, fedt og protein.
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
