Studievalg og videregående studie
Kan jeg føle mig(helt)sikker?
Jeg søger ind på Antropologi-studiet på KU. Mine sidste eksamener forløb noget bedre end jeg havde forventet og mit snit ender på 10.7 og med bonus ender jeg på 11.5. Snittet var sidste år på 10.6?
Jeg ville umiddelbart gå ud fra, at jeg med al sandsynlighed kommer ind. Havde egentlig tænkt mig at tage matematik-B for at udvide mine muligheder - i tilfælde af at jeg ikke ville komme ind på Antropologien, men tænker nu snarere at jeg vil nyde min sommerferie og holde mig langt væk fra matematikken som muligt:)
Svar #1
22. juni 2011 af Walras
Djemba Djemba, hvor mange år har du nu ikke forsøgt at bedre dine karakterer for at blive optaget på antropologi? Da det er mit indtryk, at der er tale om karakterer, som er rettet imod en kvote 2-ansøgning, er du vel ikke sikker på noget, om end de fine karakterer naturligvis er et skridt i en særdeles positiv retning. Hvis det er dit endelige snit fra gymnasiet, der skal rettes mod en kvote 1-ansøgning, er 11,5 nok til at komme ind på enhver uddannelse.
Svar #2
22. juni 2011 af Djemba (Slettet)
Walras, Walras.
Nu må jeg hellere fortælle, hvordan det hænger sammen. I 2007 startede jeg på Frederiksberg HF, hvor jeg næsten blev færdig, dvs jeg lukkede ikke min eksamen, da jeg valgte ikke at gå op i Matematik B. Dette var et helt bevidst valg jeg gjorde mig, eftersom jeg kun havde deltaget sporadisk i undervisningen og med al sandsynlig ville dumpe. Jeg tog så fagene psykologi og filosofi i stedet for Matematik B(begge endte i 12-taller) og så har jeg taget naturpakken om - bare som enkeltvis fag, det endte med 7, 10 og 12. Derfor har jeg nu det snit som jeg beskriver.
Svaret er i øvrigt et år. Jeg søgte ind sidste år, hvor jeg fik lovet en sygeeksamen på min gamle skole i psykologi(altså var jeg ikke færdig), men håbede at, hvis mit snit var højt nok, så ville jeg komme ind på betingelse af, at jeg holdte mit snit der efter sygeeksamen.
Lang historie. Men det endte godt:)
Svar #3
22. juni 2011 af Walras
...i så fald kan du vel søge ind på kvote 1 med et snit på 11,5, og da vil du være sikker på at blive optaget. Der skulle gå helt koks i den, hvis der er bare en eneste uddannelse, der får klemt optagelseskvotienten op over 11.
Djemba Djemba er da i øvrigt ham OB-spillerens navn, ikke? :-) Det var derfor, jeg syntes, at det lød godt, hehe
Svar #4
23. juni 2011 af Djemba (Slettet)
Det tænkte jeg også. Men at rart at få bekræftet det.
Og jeg sender en varm tanke til de smutveje der findes og så en varm tanke til mig selv for at kunne holde naturvidenskabelige fag ud - hvad gør man dog ikke for et studie, håber at det er det værd i sidste ende.
Tak.
Svar #5
23. juni 2011 af Rozim (Slettet)
STORT tillykke med det flotte snit, Djemba. Det er bare mega stærkt gået, flot flot flot :)
Jeg er sikker på at du nok skal komme ind, med et så flot snit kan du vel komme ind på hvad som helst. Stort tillykke igen.
Svar #6
23. juni 2011 af Djemba (Slettet)
Mange tak, selvom det ikke er opnået første gang, men det tæller jo:)
Mange tak igen.
Svar #7
24. juni 2011 af Rozim (Slettet)
jeg er sikker på at du nok skal komme ind. Stort tillykke igen :)
Svar #8
29. juli 2011 af Djemba (Slettet)
@Walras
Jep, det er ham OB-spilleren. Min kærlighed faldt dog allerede på ham da han huserede i fransk fodbold og senere røg til Man. United:)
Jeg fik ikke set dit spørgsmål tidligere.
Skriv et svar til: Kan jeg føle mig(helt)sikker?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
