Studievalg og videregående studie

Misforstået pointen bag 1., 2. [...] prioritet?

05. juli 2011 af thetimeisgone (Slettet)

Har jeg misforstået pointen bag 1., 2. [...] prioritet? Kan man ikke selv vælge, hvilket af studierne man vælger? Jeg har da søgt 8 uddannelser, som jeg fandt interessante. Selvom jeg helts vil ind på min 1. prioritet, er resten af uddannelserne ligefrem ikke prioriteret i rækkefølge.


Brugbart svar (2)

Svar #1
05. juli 2011 af bayarea (Slettet)

Ja, du har desværre misforstået det: de skulle stå i prioriteringsrækkefølge. Med andre ord optages du kun på én uddannelse.

Hvis dit snit er højt nok til din 1. prioritet, kommer du ind der. Hvis det ikke er, vil de se på din 2. prioritet, og hvis snittet her er højt nok til den uddannelse, er du inde. Hvis det derimod også er for lavt, går de videre til din 3. prioritet osv., indtil de når en uddannelse, hvor du opfylder kravene for optagelse (eller ender med at give et afslag, hvis du ikke opfylder kravene til nogle af dem).


Skriv et svar til: Misforstået pointen bag 1., 2. [...] prioritet?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.