Biologi

Celler og cellekomponenter

06. oktober 2011 af SørenV (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hejsa. 

Jeg har fået et spørgsmål, hvor jeg skal vide, hvilke cellekomponenter, der kan identificeres lysmikroskopisk i et levercellepræparat? er der nogle som ved det?

Herudover; hvor store er følgende (diameter):

- et erythrocyt?  et mitochondrie? et riboson?

Håber meget på lidt hjælp. PFT


Brugbart svar (1)

Svar #1
07. oktober 2011 af Dulugtergrimt (Slettet)

Det kommer an på farvningen. Mange af de præparater man giver folk er farvet med hæmatoxylin-eosin, hvilket vil sige, at der farves med en kation (hæmatoxylin) der binder til negativt ladede grupper, hvilket vil kunne ses som blå substanser i præparatet (især cellekernen + indhold), samt med eosin (anion), der binder til positivt ladede grupper, såsom proteiner, og gør dem røde. En stor del af den ekstracellulære masse vil være rødfarvet, cytoplasma vil være rødfarvet og erythrocytter farves kraftigt rødt.

Hvis jeg husker rigtigt er erythrocytter mellem 7 og 9 mikrometer i diameter, mitochondrier spænder bredt mellem 1mikrometer og 10 mikrometer, men de er sjældent runde, og ribosomer har jeg faktisk ingen anelse om. Har også prøvet at slå den op i min bog, men kan ikke finde noget.


Skriv et svar til: Celler og cellekomponenter

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.