Dansk
oversæt ;D
Viden konstrueres i kommunikationen i det sociale rum, og viden er dermed en fælles konstruktion bestående af de enkelte lærendes mentale konstruktioner. Man kan derfor tale om, at viden i den socialkonstruktivistiske læringsforståelse er intersubjektiv og dynamisk.
det er mest de 3 sidste ord som jeg overhovedet ikke forstår, men vil gerne se det hele oversat i et normalt sprog :D
Svar #4
14. oktober 2011 af Walras
Mit bud:
Socialkonstruktivisme er idéen om, at al erkendelse skulle være socialt skabt. For at erkende eller forstå noget, må du tage udgangspunkt i det kodeks og i de normer, der har bundfældet sig historisk, kulturelt, og som du er blevet opdraget med. På den måde udelukker den alle former for objektiv viden, da erkendelsen sker rent subjektivt i henhold til de sociale konstruktioner.
I mangel på objektivitet kan erkendelse og viden ændre sig (eller adskille sig), den er dynamisk, men det er den først og fremmest, fordi den består af det grundlag, som de samarbejdene individer byder ind med, hvorfor den kan siges at være intersubjektiv.
I øvrigt uden at drage sammenligningen mellem intersubjektivitet og objektivitet, der ellers ofte laves, for den ville ikke stemme ret godt overens med socialkonstruktivismen.
Svar #5
14. oktober 2011 af Stygotius (Slettet)
"Intersubjektiv", ordet forklarer sig selv.
Et subjekt er et handlende individ, dvs. inter(=mellem)subjektiv er det der drejer sig om forhold mellem individer.
"dynamisk" = som skaber mere.
Skriv et svar til: oversæt ;D
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
