Projektopgaven (9. kl.)

Produkt - Danskere i krig (konsekvenser)

07. november 2011 af JustMyName (Slettet)

Hej. Min årgang har her om snart projektuge (projektopgaven 9. klasse). Overemnet er "En jord - forskellige verdener", og jeg danner en gruppe med to andre personer - vi har valgt delemnet/underemnet "Danskere i krig (konsekvenser)", mht. til psykiske mén, fysisk, mentalt såret, de pårørende and you name it. 

Indtil videre har min gruppe talt om følgende:

- Lave et rollespil/skuespil med nogle problemstillinger i forhold til krig

- Et interview med en ekspert, politiker eller en tidl. udsendt soldat

- En debat/et læserbrev, fx. hvor en af os argumenterer fx. for at blive i Afghanistan eller for at det har været en succes, og en argumenterer i mod at blive i Afghanistan/ at det har været en fiasko

- En tegneserie med problemstillingerne mht. krig

- Holde fremlæggelsen som et debatprogram, nærmere bestemt som en nyhedsudsendelse, hvor en var nyhedsvært og så lavede man nogle små skuespil hvor man skiftevis var eksperter eller ofre for krigen eller pårørende til folk der er i krig og så kunne man afslutte med at have to eksperter i studiet til en debat, som nyhedsværten så styrer. Så man laver næsten hele fremlæggelsen som en nyhedsudsendelse.(Hvis man opfører det i praksis med lidt udklædning og hvis man bruger idéen ovenfor ville man kunne gøre det troværdigt og en god måde at få formidlet viden.)

Derudover kan I få idéer til produkter på dette følgende link: http://i41.tinypic.com/bguyyg.png


Skriv et svar til: Produkt - Danskere i krig (konsekvenser)

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.