Kemi
Exoterm?
Hej
Jeg har svært ved at besvare nedenstående 2 spg. håber på lidt hjælp.
1) I estersyntesen koges blandingen af ethanol, salicylsyre og syrekatalysatoren (H2SO4) under reflux. Forklar hvorfor det er hensigtsmæssigt at opvarmer reaktionsblandingen?
Jeg går ud fra det har noget at gøre med at reaktionen mellem syre og alkohol foregår hurtige under varme forhold (exoterme forhold), men jeg er ikke sikker.
2) Hvad er en reflux, altså har ikke helt forstået formålet med teknikken ift. ester syntese?
På forhånd tak
Svar #1
08. februar 2012 af Fingerpin (Slettet)
1) Reaktionshastigheden mellem ethanol og salicylsyre øges når man varmer på reaktionsblandingen. Derved får vi hurtigere mere ester ud af syntesen.
"Jeg går ud fra det har noget at gøre med at reaktionen mellem syre og alkohol foregår hurtige under varme forhold (exoterme forhold), men jeg er ikke sikker."
Nej. Syrekatalysatoren reagerer ikke med katalysatoren da en katalysator netop ikke forbruges under en kemisk proces men bare øger reaktionshastigheden.
2) Reflux betyder egentlig bare tilbagedestillering hvis du kender det ord. Det er en proces hvor man køler på dampen der kommer når du varmer op på en blanding og dampen fortættes og bliver dermed til væske igen og ryger tilbage i destilatet.
Skriv et svar til: Exoterm?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
