Kemi

Isomeri og carbonylgrupper.

22. maj 2012 af thedude88 (Slettet) - Niveau: B-niveau

Jeg er igang med at læse kemi B op, og i den sammenhæng skal jeg under emnet oxogrupper komme ind på isomeri. Jeg er re blank over hvad jeg skal inddrage, har I nogle bud?


Brugbart svar (0)

Svar #1
22. maj 2012 af CarbonB (Slettet)

Ved ikke hvor meget organisk kemi i har haft på kemi B (det svinger jo en del, alt afhængigt af lærens interesse)

Men i forhold til isomeri, ville jeg da komme ind på hvad isomerer er, og hvorfor det er interessant (Optisk aktivitet mm)

Du kan jo også nævne de forskellige konstitutions isomerer (skelet, stereo, konfiguations og spejlbillede-isomerer)

 

Håber det gav dig lidt inspiraton


Svar #2
22. maj 2012 af thedude88 (Slettet)

Men hvordan vil du føre det ind til selve carbonylgrupperne?

kan du også hjælpe mig med et andet spørsmål: 

Navngivning ved flere funktionelle grupper. det spørgsmål hører også under carbonylgrupperne. Jeg tænker at jeg bare skal vise at jeg har styr på hvilke stoffer der har priotitet over aldehyder/ketoner?


Brugbart svar (0)

Svar #3
22. maj 2012 af CarbonB (Slettet)

Ved ikke om jeg forstår dit spørgsmål korrekt - men et stof der indeholder en carbonylgruppe, kan f.eks have en (flere) skelet isomerer - altså, de samme atomer, men sat sammen på en anden måde! Eksempelvis isobutanal og butanal. (Har jeg forstået dig rigtigt? :) ) 

 

Ved navngivning af flere funktionelle gruppe, skal du have styr på hvornår du bruger suffix og prefix, vil jeg skyde på ja!

Altså:

Carboxylsyre

Ester

Aldehyd

Keton

osv....... 

 


Skriv et svar til: Isomeri og carbonylgrupper.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.