Matematik
Svingninger
Hej med jer alle :)
Jeg sidder med denne opgave, som jeg ikke ved hvordan jeg ska gribe an:
givet er funktionen: f(x)= 5*e^-0,001x * sin(x) ...........dæmpet svingning som støddæmperen i en bil. Hvilken parameter kan ændres så svingningen dør hurtigere ud?
På forhånd mange tak :)
Svar #1
06. december 2012 af nielsenHTX
e^(a*x) er den der afgør hvor hurtigt svingningen nærmer sig 0, så jo større koefficient til x jo hurtigere aftager svingningen.
#2 hov ja jeg gemte et minus foran mit a
Svar #2
06. december 2012 af peter lind
Der er ingen grund til at oprette det samem spørgsmål 2 steder. #1 det skal faktisk være mindre. Hvis du erstatter -0,001 med -1 vil svingningerne meget hurtigere uddø
Svar #3
06. december 2012 af charlie1111 (Slettet)
#2 Jeg har oprettet spørgsmålet to steder fordi:
1) sandsynligheden for svar er større
2) Jeg var i tvivl om hvorvidt det hørte under matematik eller fysik
men tak for svar :)
Svar #4
06. december 2012 af hesch (Slettet)
#1: Du er tilgivet fordi du vist mente numerisk større, men glemte minusset.
Noget andet er, at det ville være rart at se originalopgaven, for hvad betyder: "svingningen dør hurtigere ud" ?
Indenfor regulering/svingninger finder man det uhensigtmæssigt at sammenligne tidskonstanten for dæmpningen for et 100MHz krystal, med svingningerne i en krans byrde, hængende for enden af en 100m lang wire. Så man angiver dæmpningsfaktoren målt i dæmpning/periode, i stedet for dæmpning/sek. Netop herved indikeres stabiliteten, der kan vurderes uafhængigt af frekvensen.
Så derfor ville jeg gerne se originalopgaven, hvori det måske formuleres: f(t) = e-at sin(ωt).
Skriv et svar til: Svingninger
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
