Kemi
Salt - metal i en syre
Hej!
Jeg har fået til opgave at forklare, hvordan man fremstiller et salt i en syre. Jeg skal bruge MgSO4 som eksempel. Jeg kender lidt til det, men jeg føler stadig, at jeg mangler noget. Derfor vil jeg gerne have hjælp til at have det meste på plads. Her kommer det, som jeg i forvejen ved: når jeg putter magnesium ned i en svovlsyre, så bliver metallet opløst i syren. Derefter begynder det at bobble, og der frigives brint.
Jeg har et bud på et reaktionsskema her: H2SO4 + Mg ---> H2↑ + MgSO4
Er det korrekt indtil videre? Er der noget, som jeg mangler? Det ville være bonus, hvis I ville fortælle det i et letforståeligt sprog :-)
Svar #1
01. februar 2013 af kuerten15
Det er acceptabelt, men vil blive endnu pænere, hvis reaktionsskemaet indholdte tilstandsformen på hvert stof:
Mg (s) + H2SO4 (aq) -> MgSO4 (aq) + H2 (g)
hvor bogstaverne i parents beskriver tilstandsformen på det pågældende stof, fx. er magnesium i fast form og derfor får den (s). Saltsyre er i flydende form og får (aq) og brint er i gasform, derfor (g).
Skriv et svar til: Salt - metal i en syre
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
