Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)
HJÆLP! Kilder til SRO og hjælp til at forstå spørgsmålet
Hej alle sammen
Jeg har fået min SRO for, men har virkelig svært ved at finde kilder og synes faktisk at spørgsmålene er lidt svære at forstå.
Mine fag i denne opgave er Samfundsfag og Musik.
Således lyder problemformuleringen:
1: Det redegørende niveau
”Gør rede for udviklingen af de sorte amerikaneres situation i 1960’erne med særlig henblik på det populærmusikalske område samt præsenter den samfundsvidenskabelige empiri, der ønskes anvendt i fremstillingen.”
2: Det analyserende niveau
”Analyser et soulnummer efter eget valg – både hvad angår tekst og musik – og sæt det i relation til de valgte samfundsvidenskabelige teorier.”
3: Det diskuterende niveau
”Diskuter hvorvidt og i hvilke omfang det givne nummer og de(n) givne kunstner(e) har bidraget til at ændre de sorte amerikaneres status i det amerikanske samfund i dag. Her tænkes både på det musikalske område som på kulturen i almindelighed.”
Skriv et svar til: HJÆLP! Kilder til SRO og hjælp til at forstå spørgsmålet
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
