Biologi

Katalysator

27. marts 2013 af BikB (Slettet)

Hvordan påvirker katalysatoren processens ΔG-værdi (ændring i fri energi)?


Svar #1
27. marts 2013 af BikB (Slettet)

Her ved jeg at katalysatoren ikke kan ændre på ΔG-værdien, men hvorfor ikke ? 

 


Brugbart svar (2)

Svar #2
27. marts 2013 af Barbasbol (Slettet)

En katalysator ændre kun på aktiverings energien for reaktionen. Alle reaktioner skal over et hvis energi stadie for at kunne aktiveres og reagerer (fx højere temperatur tilføre mere energi så reaktionen kan forløbe).

katalysator mindsker aktiverings energien for reaktionen, så den er mere tilbøjelig til at forløbe, og dermed går hurtigere.

En reaktion kan ikke frigive mere energi end den har.

Og husk at en katalysator kan aldrig ændre på ligevægten.


Skriv hvis det skal uddybes mere :)


Svar #3
28. marts 2013 af BikB (Slettet)

det må du meget gerne :)

 


Brugbart svar (2)

Svar #4
28. marts 2013 af Barbasbol (Slettet)

http://www.biotechacademy.dk/upload/institutter/bic/sites/biotech%20academy/enzymer/katalyseret.png

Hvis du kikker på billedet, så er der en aktiverings energi (Ea). Det er en energi den bruger på at få reaktionen til at forløbe. Fx den kan bruge 10kJ til at få reaktionen i transition state (et ustabilt stadie/overgang, der er nødvendig for at reaktionen kan forløbe) som svare til maksimum på kurven. Men efter den har været oppe i transition state frigiver den energi for at nå ned til produkt stadiet. 

Den energi der bliver frigivet svarer til den energi den brugte på at komme i transition state + den gibbs energi der var i reaktionen. Dvs den brugte 10kJ for at komme ind i transition state, men derefter frigav den 10kJ efter transition state plus den energi der var i reaktionen.

 10kJfør-10kJefter - Delta Gibbs = - Delta Gibbs (minus da den frigiver energi)

Så den totale energi frigivet i reaktionen er Gibbs energien.

En katalysator kan ikke frigive mere energi end der, den gør det bare nemmere at få reaktionen til at forløbe.

Det gør den ved at stabiliserer transition state (bruge mindre energi for at komme ind i den).

En høj aktiveringsenergi betyder at reaktionen forløber meget langsomt. Fx en diamant har en negativ delta gibbs energi (vil forløbe spontant), men det sker ikke, fordi aktiveringsenergien er så høj. 

Ellers må du lige skrive specifikt hvad du er i tvivl om :)

 


Svar #5
30. marts 2013 af BikB (Slettet)

Jeg er med, mange tak! ;) 

 


Skriv et svar til: Katalysator

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.