Studievejledning

Gymnasie skift

16. august 2006 af Hansdrengen (Slettet)
Hej.

Jeg er lige startet på gymnasiet, og jeg kan mærke det langt fra ikke er mig. Jeg ved det er hurtigt at komme med sådanne en konklusion, men jeg er sikker i min sag, og det er ikke her jeg skal gå. Derimod vil jeg godt på htx på : matematik biologi. ved i om det er muligt med sådanne et skift?

Brugbart svar (0)

Svar #1
16. august 2006 af SusenPutten (Slettet)

Det er muligt. Gjorde det samme.. efter godt to måneder i 1.g.. Jeg tror du skal have fat i rektor først og fremmest.. og en studievejleder.. og så selvfølgelig den htx, du vil gå på.

Brugbart svar (0)

Svar #2
16. august 2006 af 150972 (Slettet)

Jeg tror ikke det bliver noget problem, men jegsynes du skal rette henvendelse til den skole du ønsker at gå på for, at høre om der er plads. Du skal tale med studievejlederen på den skole du vil gå på og forklare dit problem.

Held og lykke!

Brugbart svar (0)

Svar #3
16. august 2006 af abk_buch (Slettet)

Skøn dig at rette henvendelse til din rektor og htx´en du vil på i stedet..!

og gør det nu hurtigst muligt..! Det sparrer dig for en masse besvær og du undgår at gå glip af alt det sociale..!

Men ellers pøj pøj..

Svar #4
16. august 2006 af Hansdrengen (Slettet)

Mange tak for svarene :)

Brugbart svar (0)

Svar #5
18. august 2008 af averoma24 (Slettet)

fuck, har samme problem!


Brugbart svar (0)

Svar #6
18. august 2008 af danielruhmann (Slettet)

Det er nok også nemmere at komme fra STX til HTX end omvendt. Og som allerede sagt: Dem af jer, der vil skifte, gør det hurtigt. Ellers forsvinder muligheden hurtigt.

Held og lykke


Brugbart svar (0)

Svar #7
25. august 2008 af averoma24 (Slettet)

Svar #6

Vi kan ikke gøre det hurtigt fordi, der er åbenbart en ny aftale.. (hvert fald her i nordjylland) som går ud på at man skal vente til at grundforløbet er overstået. Så derefter kan man skifte!

Jeg har også virkelig fortrudt mit ønske, og vil så meget ønske at jeg gik på et andet gymnasium, hvor alle mine venner er... men nææææææ nej , nu skal jeg sq vente til at grundforløbet bliver færdigt, og først derefter kan jeg skifte!

sikker en latterlig aftale!


Brugbart svar (0)

Svar #8
25. august 2008 af danielruhmann (Slettet)

#7

Ok, så er det på plads. Men lad dig nu ikke slå ud af, at dine venner befinder sig på andre uddannelsesinstitutioner eller i andre klasser. Få det bedste ud af dit grundforløb...


Skriv et svar til: Gymnasie skift

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.