Kemi
dipolmoment
Håber nogen vil hjælpe mig. Jeg læser til eksamen i kemi på universitetet, og har altså ikke helt forstået hvornår et molekyle har et dipolmoment, er der nogen der kan forklare mig det?
På forhånd tak ;-)
Svar #1
01. marts 2007 af frodo (Slettet)
Man kan betragte bindingspolariteterne som rumvektorer, og hvis summen af disse giver 0 (dvs molekylet er fuldstændigt symmetrisk) er der ikke noget dipolmoment, men hvis det giver andet end 0, er der et dipolmoment hvis retning og størrelse er bestemt af den resulterende sumvektor.
fx CHCl3 har et dipolmoment, mens CCl4 ikke har noget.
gav det mening? summa summarum, hvis der trækkes symmetrisk i elektronerne, sker der ingen forskydning af elektronerne, og molekylet er upolært, men hvis der ikke trækkes symmetrisk, sker der en nettofroskydning, og molekylet får et dipolmoment
Svar #2
01. marts 2007 af Larsendrengen (Slettet)
F.eks. H-Cl, der vil der være stort delta plus på H og delta minus på Cl som følge af forskellen i elektronegativitet.
Dipolmomentet er en vektoriel størrelse. Det vil sige at det har en retning og en længde.
Læs evt mere her.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dipole
Svar #3
01. marts 2007 af unistud2 (Slettet)
Tja, det gir en smule mening. Jeg er i forvejen ikke så gode venner med symmetrien, men god forklaring tak ;-)
Svar #4
01. marts 2007 af Larsendrengen (Slettet)
Hvis man trækker i elektronerne sker der også en forskydning af dem. Pointen er bare at trækker man lige meget i hver ende så er nettomomentet nul. Men der vil stadig være deltaminus og plus på Cl og C (henholdsvis) i CCl4.
Skriv et svar til: dipolmoment
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
