Dansk

Harry Potter?

07. februar 2007 af Pathatlon (Slettet)
Hvordan vil I fortolke Harry Potter?

Brugbart svar (0)

Svar #1
07. februar 2007 af Dominik Hasek (Slettet)

#0:
Det vil vi slet ikke!

Brugbart svar (0)

Svar #2
07. februar 2007 af kraka (Slettet)

#0 Hvis det er en opgave du har fået for af din lærer, synes jeg du skal slå den pågældende lærer hårdt oven i hovedet og sige at han/hun nok kan ødelægge samtlige eventyr ved at blande seksualitet og drifter ind i dem, men Harry Potter vil du gerne have for dig selv!
Nogle historier egner sig bedre til at blive gennemanalyseret end andre, og Harry Potter er efter min mening en af de historier man bør læse og ikke andet.

Brugbart svar (0)

Svar #3
07. februar 2007 af hermione (Slettet)

fortolke?! Oo... er du sikker på det er hvad opgaven går ud på??

Brugbart svar (0)

Svar #4
07. februar 2007 af Nicklas.sk (Slettet)

Lad være med at fortolke Harry Potter. Det ender med garanti i en eller andet overfladisk overfortolkning. #2 Jeg synes ikke et eventyr bliver ødelagt ved at blive fortolket.
#0 Men synes at en fortolkning af Harry Potter er lidt fesen. Som sagt: det ender i en overfortolkning, og det kommer til at virke plat.

Svar #5
07. februar 2007 af Pathatlon (Slettet)

Ok, jeg skal fortolke 6 eventyr og jeg har tilfældigvis valgt Harry Potter som 1 af dem da det er fra nyere tid. Min opgave er at analysere og fortolke de 6 eventyr, men havde problemer med Harry Potter. Har dog fundet ud af det. Jeg har valgt at skrive hvad jeg mener Harry Potter handler om og hvad bøgernes budskaber er. Meeeeeeen, ellers tak...

Brugbart svar (0)

Svar #6
07. februar 2007 af Mimosas (Slettet)

Hehe, jeg skrev danskopgave om Harry Potter..;) Jeg ville kigge på den fantasiverden som forfatteren har dannet, og kigge på hvilke elementer hun har brugt for at fange så mange børn og unges interesse.. det er der nemlig en del af.. Jeg brugte min danskopgave på at modbevise alle de rygter der har været om et anti-kristent budskab.. Håber det kunne bruges?

Brugbart svar (0)

Svar #7
07. februar 2007 af Mimosas (Slettet)

Hehe, jeg skrev danskopgave om Harry Potter..;) Jeg ville kigge på den fantasiverden som forfatteren har dannet, og kigge på hvilke elementer hun har brugt for at fange så mange børn og unges interesse.. det er der nemlig en del af.. Jeg brugte min danskopgave på at modbevise alle de rygter der har været om et anti-kristent budskab.. Håber det kunne bruges?

Brugbart svar (0)

Svar #8
07. februar 2007 af eksamenshaj (Slettet)

#1
#2
#4

Hvorfor er Harry Potter for værdig til fortolkning? Bøger bliver da bedre af at blive fortolket, hvis de altså har noget at byde på. Hvis de ikke kan stå distancen, er det fordi de er hule.
Dermed mener I måske at Harry Potter er tom?

Brugbart svar (0)

Svar #9
07. februar 2007 af me_strix (Slettet)

#8
Harry Potter er underholdning. Jeg kan ikke se, at der er noget galt med det, hvis den er "hul". Bare fordi en bog er godt til, at blive fortolket er det ikke ensbetydende med, at den er god. fx. Ved vejen af Herman Bang.. add..

Brugbart svar (0)

Svar #10
07. februar 2007 af KayDP (Slettet)

Tag Narnia. Det er fortolket til at have en del kristne undertoner. Og LOTR er der blevet sagt en del om, - at kampscenerne skulle stamme fra Tolkiens egen erfaringer fra 1. verdenskrig osv.

Brugbart svar (0)

Svar #11
08. februar 2007 af DanielPetersen (Slettet)

Hvem er Harry Potter egentlig?

Brugbart svar (0)

Svar #12
08. februar 2007 af dorte89 (Slettet)

til #10. Narnia har en hel del kristne undertoner (aslan giver sit liv for peter, bliver myrdet og genopstår - det lyder bekendt ikke? :P) C.S. Lewis var meget kristen, så det er egentlig ikke så underligt at der er bibelske undertoner.

Harry Potter kan godt analyseres uden at det bliver "hult". Det kan godt være at nogle af budskaberne er klicheer, men det bliver de jo ikke mindre rigtige af. Faktisk er der mange filosofiske ting i harry potter, og personligt syns jeg det er noget af det der gør den værd at læse (igen og igen og igen)

Brugbart svar (0)

Svar #13
08. februar 2007 af tidentiden (Slettet)

Mht. Harry Potter ville jeg helt sikkert fokusere på nogle af de mere eller mindre politiske eller filosofiske problemstillinger, som Rowling behandler. Og jo, det ville helt sikkert blive overfortolket, men vi er jo heldigvis i den lykkelige situation, at faget dansk i gymnasiet ofte fortolkes så frit, at man kan skrive om det meste - bare man er i stand til at fastholde fokus og skrive sammenhængende. Og hvem siger, at man ikke kan skrive et esay om hvad som helst?

Kig eksempelvis på Quidditch, hvor kvinder og mænd egentlig konkurrerer om de samme pladser, men på fuldstændig lige vilkår. En sådan sport findes i hvert fald ikke udbrddt i nutidens Danmark eller resten af verden, hvad jeg ved af , i hvert fald.

Selvfølgelig er der også det utvetydigt onde, som man finder i især Voldemort, men også i hans tilhængere, hvor tilhængerens ærketype er den aristokratiske, konservative Malfoy-familie. Rowling, såvel som hendes læsere, er selvfølgelig helt klar over, at bøgerne foregår i en fantasiverden, men disse assertioner omkring eksempelvis Malfoy-familien bæres uundgåeligt også over i den 'virkelige verden'

Og der er selvfølgelig Dumbledore, som mener, at Harry's godhed ligger i, at han selv valgte det gode i form af Gryffindor over det onde i form af Slytherin, og at menneskets skæbne således ikke er beseglet på forhånd. Men hvad hvis han ikke havde mødt Draco før hans møde med the sorting hat? Han opponerer jo imod en arbitrær kategorisering, som han kun tilfældigvis har tillagt sig antipatier imod.

Hvis du kigger på engelsk Wikipedia under Harry Potter og eventuelt underkategorien Themes and Motifs har de også nogle idéer.

Rasmus

Brugbart svar (0)

Svar #14
18. oktober 2010 af MetteLanger (Slettet)

Hvis jeg skulle fortolke Harry Potter, ville jeg nok lægge vægt på racisme/nazisme. Tænk på Voldemort og hans tilhængere og sammenlign med Hitler, KKK, terrorgrupper etc. Der er masser der.


Skriv et svar til: Harry Potter?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.