Tysk
Emne til tysk opgave
vi er en gruppe som skal til at skrive tysk seminaropgave inden for emnet: Die Aussenpolitik der heutigen Bundesregierung. (Den nuværende Bundesregerings udenrigspolitik).
Er der nogle der har en ide til hvad vi kan skrive om? Er helt på bar bund. Det skal være rimelig indsnævret; ikke et for stort emne, da vi "kun" har omkring 20 sider i alt.
Håber nogle kan hjælpe os:)
Svar #1
09. juli 2007 af Erik Morsing (Slettet)
http://de.wikipedia.org/wiki/Au%C3%9Fenpolitik_der_Bundesrepublik_Deutschland
Svar #2
09. juli 2007 af Erik Morsing (Slettet)
Svar #3
09. juli 2007 af vag (Slettet)
Tyskland har haft et svært forhold til militære operationer i udlandet siden 2. Verdenskrig.
Svar #4
09. juli 2007 af eckh (Slettet)
Men vi vide at også vi bør hjælpe hvor kriser er i verden.
Det river tit den tyske politik itu...
Så hjælper Tyskland tit hvor vi kan hjælpe uden eller næsten uden at kæmpe med våben: Den tyske hær er i nørre Irak, men ikke i syden. Tyskland hjælper med AWACS-oplysningsflyver og i den begyndende Irak-krig med Fuchs-pansere som søger atomare, biologiske eller kemiske våben. I Libanon leder kun den Tyske marine efter skibe med våben.
Svar #5
11. juli 2007 af hjgirly (Slettet)
Vi skal jo stille et spørgsmål; lave en problemformulering, hvor vi skal undersøge noget. Og det er nok ikke nok at skrive: Hvad er Tysklands forsvarspolitik?
Der skal være et eller andet mere. Noget sammenligning evt.
Ku være godt at sætte det i forbindelse med 2. verdenskrig, hvis det er muligt.
Svar #6
11. juli 2007 af Erik Morsing (Slettet)
Formelt er 2. verdenskrig ikke slut, den slutter først, når Tyskland har betalt skadeserstatning og leveret des tjålne kunstgenstande tilbage.
Og som skadeserstatning kunne tyskene jo passende give os vor gamle grænse ved Ejderen tilbage
Efter 2. verdenskrig indgik tyskerne freden og fik pålagt samtidig ikke mere at have tyskere i aktiv tjeneste.
Nu ved jeg ikke om man kan kalde forholdet til det daværende DDR for Aussenpolitik, men det emne kan I vel ikke forbigå.
Hvad med Kennedys besøg ved Brandenburger Tor:
"Ich bin ein Berliner",
og Ronald Regans tale samme sted:
"Mr. Gorbatjof! Tear down this wall..."
Skriv et svar til: Emne til tysk opgave
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
