Kemi

Rustfjerner

01. september 2007 af DeutscherDäne (Slettet)
Hej, kan nogen fortælle mig:

1) hvorfor kan cola fjerne rust?

2) hvad består rustfjerner af? Hvorfor virker dette?

Brugbart svar (0)

Svar #1
01. september 2007 af frodo (Slettet)

Rust er (meget forsimplet) jernoxider..

Dvs primært Fe2O3 og FeO

Dette er basiske stoffer, hvorfor syren i cola kan få dem opløst..

Jeg ved ikke hvad kommercielt rustfjerner består af. Prøv at google..

Svar #2
01. september 2007 af DeutscherDäne (Slettet)

Jeg blev kemiopvasker på mit gymnasium. Jeg stod med en konisk kolbe med fastsiddende rust på indersiden. Jeg spurgte min kemilærer om jeg skulle fjerne dette med håndkraft (hehe) hvorpå han sagde at der var lettere måder at gøre det på. Jeg gættede på syre rent impulsivt, men han sagde at det var forkert. "Du har slet ikke mulighed for at vide det" sagde han til mig, så jeg tænkte det var en indviklet teori bag fjernelsen af rust. Men det lader det ikke til, når det bare kan fjernes med eddikesyre?, ligesom kalk kan. Min lærer havde travlt så vi ville snakke om rustfjernelse en anden dag.

Brugbart svar (0)

Svar #3
01. september 2007 af frodo (Slettet)

Det skal jeg så ikke kunne sige :p

Rust er en uhyre kompleks forbindelse (eller klasse af forbindelser), så det skal nok passe at der er en masse forskellige ting involveret.

Hvis det kan fjernes med eddikesyre men ikke saltsyre, kan det fx skyldes acetationens kompleksdannende evner..

Brugbart svar (0)

Svar #4
30. september 2007 af KemiKasper (Slettet)

Kommercielle rustfjernere indeholder er fluorid-kilde. Fe(III) er særdeles glad for fluorid og danner det meget stabile kompleks hexafluoroferrat(III).

Skriv et svar til: Rustfjerner

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.