Psykologi

spørgsmål vedr. incest

09. oktober 2007 af DeutscherDäne (Slettet)
Er personener der har været udsat for incest, større tendens til selv at begå incest??

Brugbart svar (2)

Svar #1
09. oktober 2007 af Cecimort (Slettet)

Uden at have erfaring på området (og heldigvis da)
så mener jeg at, med tanke på social arv, kan det nok godt være en mulighed da barnet så "ikke har lært" at det er dybt forkert og overfører det til sine egne børn.

Dog vil jeg også mene, at har man nogensinde været ude for sådan en forfærdelig oplevelse, at barnet selv vil gøre alt for at undgå det i fremtiden.

Brugbart svar (2)

Svar #2
09. oktober 2007 af .:Tarzan:. (Slettet)

Den, der har været udsat for incest, er blevet invaderet og trampet ned både på krop og sjæl. Dette medfører at personen bliver følelsesmæssigt "amputeret". ...

-Jeg mener det modsatte af ¨1¨, hvis man har været udsat for en forfærdelig oplevelse, så tror jeg at barnet, har større tendens til selv at begå incest!

Brugbart svar (2)

Svar #3
09. oktober 2007 af Bruger slettet (Slettet)

Jeg vil dog mene, at en meget lille gruppe af befolkning, der vokser op med belastninger har en risiko for at overtage disse belastninger som en slags ”arv”. Incest, er selvfølelig med til at nedbryde barnets selvtillid, og personlighed og det får naturligvis alvorlige konsekvenser for barnets senere voksenliv. men det er jo ikke 100 % sikkert, at børn der vokser op med sociale belastninger, også selv får disse belastninger. Risikoen for overtagelse af sociale belastninger ligger et sted mellem 15-36 procent, afhængig af hvilken belastning, der er tale om. Incest må ligge et sted mellem 15-16%

Svar #4
09. oktober 2007 af DeutscherDäne (Slettet)

jeg formulerede mig dårligt i #0

Der skulle have stået "Er personener der har været udsat for sexuelle overgreb, større tendens til at begå incest??"

Svar #5
09. oktober 2007 af DeutscherDäne (Slettet)

Incest findes i alle sociale lag og i alle typer af familier. Der er dog en række faktorer, der går igen i familier med incest, fastslår bogen "Misbrugt og krænket: om incest og tab af tillid og selvværd" fra 1998 (se kilder). Det er familier med:

• Manglende empati hos de voksne, det vil sige manglende evne til indlevelse og indføling med andre menneskers følelser.
• Psykisk forsvar i form af fornægtelse, bortforklaring og fortrængning.
• Problemer mellem forældrene, herunder også seksuelle problemer.
• Forældre, der ofte selv har været udsat for seksuelle overgreb eller andre former for omsorgssvigt i deres egen barndom.

Svar #6
09. oktober 2007 af DeutscherDäne (Slettet)

...og tak for respons (:

Brugbart svar (2)

Svar #7
09. oktober 2007 af Bruger slettet (Slettet)

Sandsynligheden vil være endnu større, hvis man er blevet udsat for seksuelle overgreb...

Brugbart svar (2)

Svar #8
09. oktober 2007 af .:Tarzan:. (Slettet)

"Er personener der har været udsat for sexuelle overgreb, større tendens til at begå incest?

Ja, det mener jeg. Det er da værre, når du taler om sexuelle overgreb...

Sexuelle overgreb begås ikke kun af voksne!

Der er dog enighed om, at de fleste overgreb eller krænkelser begås af nogle, som børnene kender, dvs. forældre, øvrig familie, pædagoger, lærere, familiens venner og fritidsledere. Det er med andre ord meget få overgreb eller krænkelser, der begås mod børnene af en fremmed person.

(OFTE har disse personer selv været udsat for seksuelle overgreb som børn)

Brugbart svar (2)

Svar #9
09. oktober 2007 af akadina (Slettet)

Du skriver selv i #5 at der står i din bog (Misbrugt og krænket...)at familier hvor der begås incest, ofte er familier hvor en eller begge forældre selv har været udsat for seksuelle overgreb eller andre former for omsorgssvigt i deres egen barndom.
Deraf kan man vel konkludere at der er en tendens til at den sociale arv også på dette punkt spiller en rolle. Men det er vigtigt at pointere, at det IKKE er alle, der har været udsat for overgreb, der senere forgriber sig på egne eller andres børn.


Skriv et svar til: spørgsmål vedr. incest

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.