Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)
Antallet af fodnoter og kilder
Tænkte på om nogen ved, om det trækker ned, og om andre har skrevet så mange?
Derudover har jeg næsten to sider litteraturliste, mange forskellige kilder... er det okay?
skriver i samf. og hist., og mit emne er meget nyt, så der findes ikke meget samlet litteratur om det...
Svar #1
17. december 2007 af ABreine (Slettet)
Svar #2
17. december 2007 af Siiiiine (Slettet)
Svar #3
17. december 2007 af sound_of_cry (Slettet)
Svar #4
17. december 2007 af Moogensen (Slettet)
Indtil nu har jeg 26 til 7 sider, men mangler også mine redegørelser og analyser. Jeg skriver om kreditkrisen i USA, som jo ikke er ovre endnu, derfor har jeg kun artikler, statistikker og en enkelt publikation fra OECD, dvs. mellem 15-20 bilag.
Så antallet af bilag afhænger i hvert fald meget af emnet. :) Så længe det er relevant og bliver brugt i selve rapporten!
Svar #5
17. december 2007 af Siiiiine (Slettet)
Tror jeg kommer op på 30 kilder... :S men altså det er jo godt at kunne overskue mange kilder ;) så længe det vel ikke bliver FOR mange :S
Svar #6
17. december 2007 af caprifolie (Slettet)
Men jeg får da bare stress over, at i bruger så mange.
Men hvis man inddrager noget, som man har lært om før SRP, så skal det da ikke med i fodnoterne vel?
Fx har jeg noget med, jeg lærte i religion sidste år, og det har jeg logisk nok ikke henvist til.
Svar #7
18. december 2007 af Julingus (Slettet)
Så hvis man kan bevise en sætning med helt egne ord, er det ikke nødvendigt at anbringe en fodnote.
Eller har jeg fuldstændig mistforstået det hele?
Svar #8
18. december 2007 af Lullebaben88 (Slettet)
Svar #9
18. december 2007 af janko (Slettet)
er ikke enig med jer!
Det kaldes belæg... Når man henviser til fodnoten, har man belæg på det man har skrevet.
Når man skriver en opgave man ikke har noget kendskab, hvor skal man da hente egen viden fra? Nogle af os vil gerne udvide vores horisont ved at skrive om noget vi ikke kender til, men kommer til det. Da skal man benytte sig af MANGE kilder og alt skal angives!
Hvis man omformulere noget fra en kilde, skal kilden stadig angives om belæg på, at det man skriver altså er rigtig (i henhold til kilden).
Svar #10
18. december 2007 af blackduck (Slettet)
Jo, naturligvis. Jeg tror det #8 tænker på er, at hvis noget indgår i pensum eller er at betragte som almen viden, da er kildehenvisninger unødvendige, hvilket jeg er enig i. Et eller andet sted må man jo starte, og det virker da ganske rimeligt at tage gymnasiepensum som udgangspunkt.
Med hensyn til det #7 skriver syntes jeg den er lidt tvetydig. Et bevis i matematik er jo netop et fuldstændigt belæg for at noget er sandt. Hvis man skriver hele beviset i opgaven, er kildehenvisningens eneste funktion at fortælle læseren, at det her har jeg altså ikke selv fundet på. Men, da dette er gymnasieniveau er 99% af de beviser man fører jo alligevel "almenkendte" inden for matematikkredse, og tilskrives ikke nogen bestemt person. At man så lige har fundet beviset i (Jensen, 1979) er vel af mindre betydning... Der er sikkert i omegnen af 10000 fremstillinger hvor samme bevis er trykt, og det er ganske sikkert umuligt at finde "ophavsmanden". Ofte skriver man bare i gymnasiematematikopgaver, at hele det følgende afsnit er baseret på den og den kilde.
Svar #11
18. december 2007 af Siiiiine (Slettet)
Svar #12
18. december 2007 af Christinana (Slettet)
I historie er det vigtigt at have dokumentationen i orden.
Skriv et svar til: Antallet af fodnoter og kilder
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
