Samfundsfag

social arv hjæææælp

18. december 2007 af riber1 (Slettet)
jeg er ved at skriveopgave om social arv. jeg har taget udgangspunkt i Morten Ejrnæs der er negativt stillet over for negativ social arv og så har jeg brugt Bourdieu til at definere social arv,men jeg mangler simpelthen hjælptil sidste spørgsmål.
Er social arv relevant for at folk udvikler alkoholisme=?

Brugbart svar (0)

Svar #1
18. december 2007 af sonne1 (Slettet)

Det er det vel? Altså hvis et barn vokser op i et hjem, hvor mor og far er alkoholikere, vil jeg da sige, at der er en større risiko for, at barnet også falder i, end hvis forældrene ikke havde været alkoholikere. Det er en påstand, men jeg ved ikke, om det er noget du skal diskutere eller undersøge?

Brugbart svar (0)

Svar #2
18. december 2007 af Sherwood (Slettet)

#1 Det kan da også gå lige nøjagtigt modsat. Nemlig at barnet, bevidst om alkoholismens alvorlige følger, totalt nægter alkohol. #0 Det er vel en diskussion værd. Men pas på for jeg er ret sikker på, at også genetiske faktorer spiller ind her.

Skriv et svar til: social arv hjæææælp

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.