Studievejledning
Dumpe i et fag
fx skal jeg måske op i tysk til sommer og hvis jeg nu dumper , har det så nogle virkning hvis jeg vil ind i medicin uddanlesen??
ALtså betyder det nået at man har en dumpekarakter, self udover det trækker ned??
Svar #1
21. marts 2008 af Dunnar (Slettet)
Nogle andre studier (vist primært kvote2) kræver nogle bestemte minimumskarakterer i nogle bestemte fag, derfor kan det godt være et problem at have en dumpekarakter i et fag.
Hvilke specifikke kriterier de forskellige studier har, kan du se på www.ug.dk
Svar #2
21. marts 2008 af (Studerende) (Slettet)
Hvis man søger i København gennem kvote 1 som har et gennemsnit 9,9 er det altså ikke godt at have dumpe karakter...
Svar #3
21. marts 2008 af blackduck (Slettet)
Du har selv svaret helt korrekt. Det betyder ikke andet, end at det trækker ned. Der er dog to forhold du skal være opmærksom på:
- Der er forskel på at få en dumpekarakter og dumpe i et fag. For at dumpe i et fag skal gennemsnittet af alle karaktere i det pågældende fag være mindre end 2,0 (dvs. gennemsnittet af både års- og eksamenskaraktere).
- Engelsk og dansk er krævet på praktisk taget alle uddannelser (inkl. medicin). Så selvom du vil læse noget hardcore naturvidenskab eller ægyptologi, må du stadig ikke dumpe i fagene engelsk eller dansk.
Du kan altså være ligeglad med selve det at dumpe tysk.
Svar #4
21. marts 2008 af Burak (Slettet)
nogle andre med nogle svar og ideer læsses gerne!!!
Svar #6
22. marts 2008 af Burak (Slettet)
Oven i min fætter Deniz Uzuns død, får jeg virkelig lyst til at k... ....... diq men ikke ikke over SP..
længe leve IP adresser.. vises vel en skønne dag..
Svar #8
25. marts 2008 af Burak (Slettet)
Sige til dette udenlandske navn "Burak" at din IQ er lav.. så ligner du lidt rasictiske Pia, der for et måneder siden skrev om hvor udviklingshæmmede og lavt IQ`et Negerne de var!
Lad væer med at svare...
ved overhoveder ikk hvofor jeg bruger min tid på at skrive dette til en så nedværdidansker som du er !!!
Svar #9
25. marts 2008 af The Master (Slettet)
"Sige til dette udenlandske navn "Burak" at din IQ er lav.. så ligner du lidt rasictiske Pia, der for et måneder siden skrev om hvor udviklingshæmmede og lavt IQ`et Negerne de var! " Det er et dårligt argument...
Svar #10
25. marts 2008 af Dunnar (Slettet)
Det svarer jo til, at jeg kalder alle mænd, der siger noget ubehageligt til mig, for mandschauvinister, fordi jeg er kvinde.
Svar #11
25. april 2008 af Burak (Slettet)
DU ER ET DÅRLIGT ARGUMENT!!
nu hvor DP Får lov til at svine folk af SP, vises ingen hensyn til dumme hoveder der sviner mig eller andre!!
LÆnge leve Ytringsfriheden UDEN grænser!!!
Skriv et svar til: Dumpe i et fag
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
