Matematik
Papir og Eksamen
og det er mundtligt! :)
Svar #1
16. juni 2008 af Peden (Slettet)
Altså du har måske en 7-8 linier hvor der står i punktform hvad du vil komme ind på.
Det er ikke i orden at bruge det som en opskrift hvor ALTING står - det vil læreren meget hurtigt sætte en stopper for.
Svar #2
16. juni 2008 af ac.flem (Slettet)
Svar #4
16. juni 2008 af karamellen2 (Slettet)
Svar #5
17. juni 2008 af Jerslev (Slettet)
Svar #6
17. juni 2008 af tal-pædagog (Slettet)
Dette forudsætter dog, at man også forstår, hvad man laver, men det kommer ofte af sig selv, når man forbereder sig så grundigt - specielt, hvis man gennemgår for hinanden, for så kan de andre stille spørgsmål til det, der måtte være uklart.
En mundtlig eksamen skal fyres af med total overbevisning! Alt andet er for sløv/doven forberedelse.
Svar #7
21. juni 2008 af Fabinhofantastico (Slettet)
Svar #8
21. juni 2008 af blackduck (Slettet)
Det kræver ikke nogen særlig hukommelse at forstå matematiske begreber, hovedtanken bag et bevis, have et perspektiverende overblik osv. Det kræver heller ikke hukommelse hvis omskrivningerne i beviset bare er lige ud af landevejen mod målet. Men fordi man har glemt en eller anden fuldstændig grel og ikke-indlysende omskrivning må man altså gerne kigge på sit papir, eller lige få et hint fra eksaminator uden straks at skulle trækkes en karakter ned.
Censor og lærer ønsker jo blot at finde ud af om du forstår hvad du siger, eller om det bare er meningsløse tegn. Selvfølgelig er der en mulighed for at du intet fatter, men bare har lært hele din fremlæggelse uden af. Det kan så afdækkes ved den faglige diskussion.
#7
På C-niveau er bevisbyrden vel ikke særlig tung? Du må meget gerne lave en disposition, men du må ikke bare stå og læse op fra et papir / lærerbogen.
Svar #9
21. juni 2008 af blackduck (Slettet)
"Under selve eksaminationen må eksaminanden støtte sig til notater eller henvise til en rapport, men skal før prøvens afholdelse være gjort opmærksom på, at oplæsning eller afskrift af sådanne notater ikke tæller positivt med i bedømmelsen."
Svar #10
21. juni 2008 af Fabinhofantastico (Slettet)
Altså der står ikke nogen ligninger på, bare sådan noget som ''find observationssættetsstørrelse'' . Og hvis jeg siger til sensor det kun er en disposition der er der på.. Så trækker det vel ikke ned, så længe jeg laver beviserne osv. uden at kigge? :)
Svar #11
22. juni 2008 af tal-pædagog (Slettet)
Skriv et svar til: Papir og Eksamen
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
