Kemi
Nitrering af phenol med NaNO3
Jeg står i den situation, at jeg til min SRP har forsøgt at nitrere en phenol ved hjælp af NaNO3 i stedet for HNO3. Men jeg kan ikke rigtig finde frem til reaktionsmekanismen mellem katalysatoren H2SO4 og NO3-.
Er der nogen der ved, hvordan en sådan reaktionsmekanisme forløber eller i det mindste kan give mig et hint til, hvilken mekanismen der ligger bag dannelsen af en nitronium-ion udfra nitrat og svovlsyre.
Allan
Svar #1
10. december 2008 af Larsendrengen (Slettet)
Der bliver dannet salpetersyre når nitrationen og svovlsyre blandes.
Reaktiviteten er ikke så kraftig som ved en normal nitrerblanding af svovlsyre + salpetersyre.
Svar #2
10. december 2008 af allanthor (Slettet)
Så det vil sige, at salpetersyren så derefter protoneres igen af svovlsyren og man dermed har samme mekanisme som den "efter lærebogen"?
Svar #3
10. december 2008 af Larsendrengen (Slettet)
Ja. Blot er koncentration af nitroniumionen lavere da syrestyrken af mediet er svagere da man ikke har hældt "rigtig" salpetersyre i, hvis du forstår hvad jeg mener.
Svar #4
10. december 2008 af allanthor (Slettet)
Det tror jeg. Man har så stort overskud af svovlsyre - og dermed syrestyrke, at nitrat-ionerne omdannes til nitronium-ioner fordi den dannede salpetersyre ikke er tilstede i så stor koncentration.
Og så vælger man at bruge denne løsning, fordi man ikke skal have så store koncentrationer af nitronium for at kunne lave en reaktion med phenol?
Tusind tak for hjælpen. :)
Skriv et svar til: Nitrering af phenol med NaNO3
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
