Kemi
elektronegativitet
Jeg vile blive rigtig glad for lidt hjælp til denne opgave
Opgave 2
Afgør hvilken type binding, der som udgangspunkt er tale om i følgende forbindelser. Beregn dernæst forskellen i elektronegativitet mellem de to atomer, og afgør om der er tale om ren kovalen, ren ion eller blandings bindinger (og i givet fald hvilken en)
a) NaCl
b) HCL
c) MgO
d) BrCl
e) LiF
f) AgCl
g) HF
Foreslå og beskriv en eksperimentel metode som kan bekræfte dine teoretiske resultater.
I delen med at bestemme elektronegativiteten er jeg med på at tallene skal trækkes fra hinanden og man derved kan bestemme hvilken bindingstype. Men så forstår jeg ike det første spørgsmål? "Hvilken type bindning der som udgangspunkt.." Kan man ikke føst bestemme det når man kender forskellen imellem atomerne? Og hvad er blandingsbindinger?
På forhånd tak!
Svar #1
22. marts 2009 af mathon
stof elektronegativitet
Na 0,9
Cl 3,0
Mg 1,2
O 3,5
Br 2,8
F 4,0
Li 1,0
Ag 1,9
H 2,1
Svar #2
22. marts 2009 af mathon
elektronegativitetsforskel → procent ionkarakter
se
http://peecee.dk/upload/view/161342
Svar #3
22. marts 2009 af hjælp, tak :) (Slettet)
Tak for svarene, men det gør det ikke så meget klarere desværre. Jeg er helt med på bindingstypen kan findes ved at trække elektronegativitets forskellen fra hinanden i de atomer der sidder sammen, men på mig lyder det som om man også kan se det på andre måder i opgaveformuleringen? For der står dernæst skal man regne forskellen ud efter man har taget stilling til udgangspunktet? det er jo først i anden omgang jeg skal regne forskellen ud?
Skriv et svar til: elektronegativitet
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
