Andre fag

Hvad skal jeg gøre??? Hjælp mig, please !

18. maj 2009 af what333 (Slettet)

Jeg er en pige, der kæmper for alt, jeg er meget ambitiøs, kæmper for at få gode karakter, alle ved at jeg KÆMPER FOR MEGET, men jeg bliver tit bedømmet forkert.

Idag skulle jeg op til fysik årsprøve, og jeg har fået 4, Jeg har det meget meget dårligt, jeg har grædt hele dagen, har det virkelig dårligt, det var et mål for mig selv og til sidst får jeg et 4-tal. Jeg har siden fredags øvet og øvet og øvet på det og til sidst får jeg 4. Er det fordi jeg kæmper for meget? Mit psykiske tilstand bliver dårligere og dårligere, hvorfor mig, hvorfor sker det kun for mig, nogle folk behøver ikke kæmpe for noget, men jeg kæmper for alt, og jeg bruger ikke engang så meget tid på mine forældre end til skolen.

hjælp mig, ved ikke hvad jeg skal gøre. Har det bare rigtig dårligt, føler at al det arbejde jeg sætter for skolen nytter ikke. skal jeg stoppe med at væe ambitiøs? ved ikke hvad jeg skal gøre..

Med Kærlig hilsen, Hildur.


Brugbart svar (1)

Svar #1
18. maj 2009 af Jerslev (Slettet)

#0: Mundtligt eller skriftlig årsprøve?


Svar #2
18. maj 2009 af what333 (Slettet)

Mundtligt


Brugbart svar (3)

Svar #3
18. maj 2009 af Jerslev (Slettet)

#2: Første skridt for at komme videre er at acceptere, hvad der gik galt over forhindre det i at ske igen. I første omgang skal du være glad for, at det skete til en årsprøve og ikke til din studentereksamen.

Hvad var spørgsmålet du trak? Hvordan besvarede du det? Kom du fyldestgørende ind på alle dele af spørgsmålet? Blev det præsenteret så lærer og cencor kan se, at du kan dit pensum? Kunne du perspektivere til andre dele af pensum/andre dele af fysikken?

Prøv at overveje de spørgsmål. Du behøver bestemt ikke skrive dine svar ned, men du skal prøve at tænke eksaminationen igennem og finde ud af, hvor det gik galt og hvad du skal gøre anderledes i fremtiden.


Svar #4
18. maj 2009 af what333 (Slettet)

Tak skal du have. Problemet er at jeg er bange for at give op. Ja, jeg er glad for at det kun er årsprøve, men det var et mål for mig selv..


Brugbart svar (2)

Svar #5
18. maj 2009 af Jerslev (Slettet)

#4: Man skal ikke give op - Hvis man går i stå, så er det med at opsøge hjælpen for at komme videre med problemet.


Brugbart svar (3)

Svar #6
18. maj 2009 af webnord (Slettet)

Rent biologisk foregå indlæring ved at der opbygges et netværk inden i hjernen – synapser – og det tager nu den tid det tager. Er man ofte påvirket af mangel på søvn, alkohol / stoffer tager det endnu længere tid at opbygge disse synapser.

Så hvis du ikke har fulgt med i timerne, men udelukkende har øvet dig siden fredag, kan du ikke regne med at få en topkarakter.
Men du har sikkert fulgt med og taget notater etc. i årets løb.

Få styr på dine notater og lad være med at øve rø… ud af bukserne lige inden eksamen, men tag det med ro. Øv dig et par dage før eksemen og så ellers hold fri og vær god ved dig selv. Gå tidlig i seng dagen før.
 


Skriv et svar til: Hvad skal jeg gøre??? Hjælp mig, please !

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.