Tysk
forberede sig til tysk?
Hvordan forbereder man sig til tysk, dumt sprøgsmål.
Har overvejet at læse mine tekster igennem og så lave mundtlig et tysk referat.
Men det kan jeg da umulige bruge hele min læseferie på.
Hvad gør I? Eller nogle forslag?? :D
Svar #1
04. juni 2009 af mm2 (Slettet)
for nogle hjælper det at se tysk tv for at ligesom komme ind i sproget.. kender en der fik 4 i standpunkt som til eksamen fik 10, han mente selv det var det der tv.kiggeri det endelig lærte ham tysk :)
Svar #2
04. juni 2009 af singlewoman41 (Slettet)
Hej, jeg har selv haft samme spørgsmål herinde før min eksamen og fik flere gode råd bl.a. læse anmeldelser og tysk aviser på nettet, øve dig i præsentationen og især persketiveringen med nogle rigtig gode vendinger, og vigtigst af alt: Tal tysk - enten for dig selv eller med en læsegruppe.
Svar #3
04. juni 2009 af Jekoa (Slettet)
#2
Lige præcis... Gik det så godt til din eksamen...??
#0
"Problemet med sprogfag er, at de er svære at læse op... Eller nej, det er ikke så krævende, men hvis man ikke er god, så falder hammeren.. I mange andre fag, kan man jo læse sig god - det er svært i sprogfag.. Det er nemlig ikke nemt at forbedre sit sprog væsentligt i en læseferie - men gør som #2 påpeger - så bliver du så forberedt, som du kan blive..
Svar #4
04. juni 2009 af PernilleJohnsen (Slettet)
Jeg blander mig lige.. :) jeg har også et problem med forberedelse til tysk,
mit problem er bare at jeg står noget tekst på dansk, som jeg skal ha oversat til tysk,
og det kunne være fedt med noget hjælp fra en der er god til faget. for mig vil det sikkert
tage flere dage at oversætte nemlig! :s
Svar #6
06. juni 2009 af singlewoman41 (Slettet)
Ja tak det gik rigtig godt. Var velforberedt og kunne derfor "styre nerverne" . Fik 12 + ros fra censor :-)
Skriv et svar til: forberede sig til tysk?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
