Fysik

Longitudinal bølge

08. juni 2009 af YodawgYowwwwwww (Slettet)

Hejsa alle :)

okay, en longitudinal bølge er en type harmonisk bølge som har et udsvings som går på langs ad bevægelsesretningen. Så er der også transversale bølger, som går på tværs af bevægelsesretningen..

Det jeg ikke forstår er, hvordan kan man afbilde en longitudinal grafisk, når den nærmest bare er lige som en pind? I bogen står at man kan bruge en sinus kurve til at beksrive en longitudinal bølge, men en sinus kurve er jo bølgende og en longitudinal er jo vandret som en pind..

Forklaringen i bogen, som jeg ikke forstår og som jeg håber nogen kan forklare på en lidt bedre/anden måde, er at "for den longitudinale bølge er udsvinget lig med "sammentrykningen" af fjederen.

Selve den longitudinale bølge er tegnet som en vandret fjeder i min bog. Nogen der kan forklare?

kærligst Line


Brugbart svar (0)

Svar #1
08. juni 2009 af peter lind

Man afbilleder simpelthen hvor tæt sammentrykket er. Det er måske lettere for dig at tænke på lydbølger. Her sammentrykkes luften også, hvilket medfører et højere lufttryk. Så kan man afbillede lufttrykket som funktion af sted og tid.


Skriv et svar til: Longitudinal bølge

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.