Fysik
Gamma-partikler
Lige endnu et spørgsmål :)
Der står i min bog, at gamma-partikler er energirige fotoner. Men jeg har ikke helt forstået, hvad fotoner er? Jeg troede, det var noget med lys. Nogen der kan give mig en forklaring på det? :)
Mvh og tak NannaS
Svar #1
10. juni 2009 af laer1843 (Slettet)
Jamen gammastråling er noget der sker når atomet har for meget energi i sig, f.eks efter den har strålet med alfa og betapartikler. For at komme af med den her energi stråler den elektromagnetisk stråling, men kort bølgelængde...
okay det var ikke direkte svar, men det er sådan jeg har forstået det, så måske hjælper det sig ;)
Svar #2
10. juni 2009 af Sarah07 (Slettet)
Når gamma henfalder udsender den stråler i stedet for partikler. Fx udsender alfa en heliumkerne. Men gamme udsender stråling som minder om røntgenstråling, hvilket også er grunden til at der ikke sker en atomomdannelse (En atomomdannelse er når et atom bliver til et andet atom, f.eks. stiger atomnummeret 1 når beta-minus henfalder). Men som partikler kaldes det for fotoner. Fotonet er en slags elektromagnetisk stråling og bevæger sig med lysets hastighed.
Håber du kunne bruge det ? :b <3 Det er hvertfald sådan jeg har forstået det, men jeg ved ikke om jeg har beskrevet det for indviklet <3
Svar #5
10. juni 2009 af OskarJefsen (Slettet)
Jeg vil gerne lige tilføje, at fotoner BÅDE er bølger OG partikler.
I kvantefysikken snakker man om at visse partikler "bærer" energien. Hvad angår den elektromagnetiske energi (alt muligt, ikke kun elektromagneter :P) bliver den "båret" af fotonen.
For mange år siden, da fotonen blev opdaget var forskerne uenige om, hvorvidt lys var stråler eller partikler. Sandheden er at det er begge dele (på en gang). Når forskerne "studerer" fotonen kan den både blive opfanget som en stråle og som en partikel - Alt efter hvilket udstyr de bruger til at måle det med.
Når man snakker om fotoner er man inden for kvantefysik, og i kvantefysikken er ting ikke logisk, så Gå ikke i panik, bare fordi I synes det lyder mærkeligt, at noget både kan være en "energi-bølge" og en "energi-partikel".
Dette KAN IKKE forklares, så det fuldt ud giver mening.
Svar #6
10. juni 2009 af Jerslev (Slettet)
#5: Klassisk beskrives den som en partikel, men den kan sagtens beskrives som en bølgepakke, hvor alle partikelegenskaberne også optræder.
Se eventuelt: www.k-jerslev.dk/docs/qed.pdf
Skriv et svar til: Gamma-partikler
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
