Studievejledning
Vil gerne læse medicin!
Goddag allesammen.
Jeg har et stort ønske om at studerer medicin. Jeg har studeret på en handelskole, og fortryder virkelig at jeg ikke tog skolen mere seriøst. Jeg skaffede dog mig selv en snit på 6.00. Så mit spørgsmål til jer er om i ved om dette er nok til at komme ind på et universitet at studiere medicin. Og hvis ikke, hvad kan jeg så gøre? Og ved i hvor man kan skaffe sig vejledning?
Mange tak for hjælpen
mvh Legenden
Svar #1
24. august 2009 af Jerslev (Slettet)
#0: Det er studievalg[indsæt landsdel her], der klarer sig af vildledning omkring videregående uddannelser, så det er nok dem, du skal kontakte.
Dog vil jeg mene, at du, desværre, nok må skyde en hvid pil efter det studie. I første omgang har du ikke de påkrævede niveauer i fysik og kemi, som du jo så skal supplere (hvilket ikke er en hindring; jeg læser sammen med en HH'er), men med et så lavt gennemsnit, er det meget usandsynligt, at du kommer ind på medicin.
Hvad du dog kan gøre er at få 12 i gennemsnit i de fag, du skal supplere, for dermed at have en chance til kvote 2.
Svar #2
25. august 2009 af 14203 (Slettet)
tror din eneste mulighed er kvote 2 og det er generelt ikke de bedste odds man har der, men SDU er nok der du har størst chance. Studmed.dk har en fin "vejledning" til kvote 2, det kunne du jo evt kigge lidt på :)
Skriv et svar til: Vil gerne læse medicin!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
