Tysk
Hjælp til tysk grammatik :)
Hej jeg har lidt problemer med det grammatiske i min tyske stil, hvis nogen skulle være interasseret i at hjælpe kan i bare skrive :) Den er ikke særlig lang. på forhånd tusind tak :)
Svar #1
19. oktober 2009 af Einsteinette (Slettet)
Sæt den ind...
Det er den bedst mulige måde at hjælpe dig på.
Svar #4
19. oktober 2009 af Einsteinette (Slettet)
Som sagt er det mest anbefalingsværdigt, at du sætter det ind.
Ingen af os herinde er uddannede tysklærere, og kan dermed også lave fejl selv.. Hvis en af os retter det privat, og faktisk retter forkert, kan andre ikke gribe ind og korrigere pågældende, hvilket er muligt, hvis du altså sætter det ind.
Svar #5
20. oktober 2009 af danielruhmann (Slettet)
#4
Bare fordi man har tilbragt et x-antal på universitetet og bestået eksamener i tysk, er det så ens betydende med, at man ikke lavere fejl? Det er ikke mit indtryk.
Svar #6
20. oktober 2009 af Einsteinette (Slettet)
Nej, det var nu ikke "budskabet" i det jeg skrev. Men vedkommende kan jo ikke regne med, at det folk retter herinde er 100% korrekt.
Svar #8
21. oktober 2009 af danielruhmann (Slettet)
#7
Quatsch. Kan højst gælde for dem, som er født og opvokset i Tyskland - samt dem med tyske forældre.
Skriv et svar til: Hjælp til tysk grammatik :)
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
