Matematik
Deffinitions - og værdimængde.
Hej alle :)
Jeg skal til matematik mundtlig eksamen på B-niveau på mandag - dog er jeg røget i et problem. Et af delspørgsmålene i et af eksamensspørgsmålene er:
Kort introducere linær vækst, eksponentiel vækst og potensvækst. Herunder forskrift, værdi og defitionsmængde og graf. Jeg har styr på forskrift og graf, men ikke deffinitionsmægden og værdimængden for de tre. Kan nogen fortælle mig det??
2. Er der nogen, som har nogle gode type opgaver til vækstmodeller generelt? Og til trekantsberegning??
3. Et andet delspørgsmål er, "desuden skal du omtale logaritmefunktioner og regneregler for disse og ved hjælp af logaritmer udlede formlen for fordoblingskonstanten" Jeg kan beviset for fordoblingskonstanten, men jeg er i tvivl om, hvad jeg skal omtale i forhold til logaritmefunktioner??
Mvh. Simon.
Skriv et svar til: Deffinitions - og værdimængde.
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
