Virksomhedsøkonomi (VØ el. EØ)

kommatal i en resultatopgørelse?

02. oktober 2010 af Nielsen00 (Slettet) - Niveau: A-niveau

 Hej.

Jeg sidder her med en aflevering i virksomheds økonomi, hvor jeg skal lave en kvartalsopdelt resultatopgørelse. 

Jeg skal fordele en renteomkostning på 150 over de 4 kvartaler og kom så til at tænke på om det måtte være kommatal, for 150/4 giver jo 37,5 og hvis jeg afrunder vil det jo give 38 og så vil i alt jo give 152? 

Please, hjælp hurtigst muligt ..

- Jannie 


Brugbart svar (2)

Svar #1
02. oktober 2010 af ramme2 (Slettet)

Jeg vil mene at der bør anvendes decimaltal i dette tilfælde. Det giver det mest retvisende billede. Ellers bliver renteomkostninger for kvartalet 1,33 % højere end det faktiske resultat og denne afvigelse er ikke katastrofal, men alligevel lige i overkanten. Desuden menes der ikke 37,50 kr, men 37.500 kr og 37.500.000 hvis det er en stor virksomhed.

Rentetilskrivninger  en gang om året er ikke meget for en mellemstor eller stor virksomhed og i dit tilfælde må det forholde sig sådan. Ellers ville man ikke dividere kvartalets renteomkostninger med 4.  


Svar #2
03. oktober 2010 af Nielsen00 (Slettet)

tallene er skrevet i 1000 kr. og derfor skrives det 37,50 ..

men må der stå det i afleveringen, eller skal der stå 38?


Brugbart svar (2)

Svar #3
03. oktober 2010 af ramme2 (Slettet)

skriv 37,50 og skæld mig ud bagefter, hvis det skulle vise sig at være forkert.


Svar #4
03. oktober 2010 af Nielsen00 (Slettet)

haha, det lyder rimeligt ;)

- tak for hjælpen


Skriv et svar til: kommatal i en resultatopgørelse?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.