Dansk

1. Hjælp til rettelse!!!

02. december 2010 af Kaisdj (Slettet) - Niveau: 9. klasse

1. Indledning
U.S. A har været i krig i Irak siden den startet i 2003. Starten af krigen har skabt uro i de forskellige lande rundt omkring vesten. Irak har altid haft olie i landet og det har vakt stor interesse i at have landet under kontrol. Der har altid hersket uro i landet Irak, hvor drab, terror, kidnapning og mange flere endnu fandt sted i landet. Siden 2003 og nu kontrollerer U.S.A. stadigvæk landet Irak mod terrortrusler og andre trusler fra landet Irak.
Den nuværende krig i Irak har altid været et led for U.S.A. mod terror, men desværre fandt man ikke fortrolige oplysninger om masseødelæggelsesvåben og forbindelse med al-Qaeda. Troede de amerikanske politikere selv så meget på det, at de var klar til at gå i krig uden FN-mandat? Det vil vi undersøge gennem hele vores projekt, hvad årsagen var, hvem og hvad osv. Man fandt frem til nødvendigheden i, at angribe landet Irak uden grund.
Efter den 11. september 2001 i U.S.A. var der mange amerikanske mennesker, der anså Irak som en trussel mod sikkerheden. Deres holdning til Irak har forandret sig. Den amerikanske regering skærpede nærmest sine holdninger til regimet i Bagdad, og gennem FN forsøgte USA at få en aftale i stand, der ville gør det muligt at invadere landet Irak ved brug af våben og andre farlige materialer.
Krigen startet 2003 hvor man angreb landet med mange bombeangreb i Bagdad. Det var alliancen, der angreb først, og senere hen kunne Saddam Hussein ikke gøre så meget. Det skyldtes af teknologiske grunde hvor Irak manglede udvikling. Invasionen af Irak sluttede den. 1. maj 2003, hvor magten blev overgivet til irakerne senere hen. Den irakiske hær begyndte at bekæmpe oprørerne. Oprørerne angreb både militære og civile. U.S.A. vil måske forlade Irak i 2011.
 


Brugbart svar (0)

Svar #1
02. december 2010 af cul8r (Slettet)

Jeg har ikke kigget den duper grundigt igennem, med jeg har rettet nogle fejl.

1. Indledning
USA har været i krig i Irak, siden krigen startede i 2003. Krigens begyndelse skabte uro i de forskellige vestlige lande. Der har altid været olie i Irak, og det har vakt stor interesse (i) at have landet under kontrol. Der har altid hersket uro i (landet) Irak, hvor drab, terror, kidnapning og meget andet endnu finder sted. Fra 2003 til i dag har USA kontrolleret Irak for terror- og andre trusler fra landet.
Den nuværende krig i Irak har altid været et kamp mod terror for USA, men desværre fandt man ikke fortrolige oplysninger om masseødelæggelsesvåben i forbindelse med al-Qaeda. Troede de amerikanske politikere selv så meget på det, at de var klar til at gå i krig uden en FN-mandat? Vi vil, gennem vores projekt, undersøge, hvad årsagen var, hvem og hvad, der var skyld i det osv. Man blev enige om at angribe Irak uden grund.
Efter den 11. september 2001 (i U.S.A.) var der mange Amerikanere, der anså Irak som en trussel mod sikkerheden. Deres holdning til Irak har forandret sig. Den amerikanske regering skærpede (nærmest) sine holdninger til regimet i Bagdad, og (gennem FN forsøgte) USA forsøgte, gennem FN, at få en aftale i stand, der ville gør det muligt at invadere (landet) Irak ved brug af våben og andre farlige materialer.
Krigen startede i 2003, hvor man angreb landet med mange bombeangreb i Bagdad. Det var alliancen, der angreb først, og senere hen kunne Saddam Hussein ikke gøre så meget. Det skyldtes (af) teknologiske grunde, hvor Irak manglede udvikling. Invasionen af Irak sluttede den. 1. maj 2003, hvor magten blev overgivet til irakerne senere hen. Den irakiske hær begyndte at bekæmpe oprørerne, der angreb både militære og civile. USA vil måske forlade Irak i 2011.

Det lader til, du godt kan lide at skrive "landet Irak" :)

Ok men lige en oversættelse af mine rettelser: når noget står med kursiv er det fordi, jeg har omformuleret det.

Når noget står med fed er det fordi, jeg har rettet det.

Når noget står i () parantes, er det fordi det er et ord, jeg mener, skal slettes.

Jeg har rettet nogle kommaer, men jeg vil råde dig til, at gå igennem det med x og o


Brugbart svar (1)

Svar #2
02. december 2010 af Stygotius (Slettet)

1.  På dansk skal der ikke komma før en ledsætning.

2.  Det hedder ikke "anse........... som", men "anse..................for"

3.  Det hedder "en kamp"

4.  det hedder "et mandat"

5.  landes beboeres  nationalitet skrives med lille begyndelsesbogstav (amerikanere)

6.  Det hedder "med brug af våben"

7.  Våben er ikke et materiale (våben og andre farlige materialer.)  måske "midler".

8.  Det er det rene vrøvl at skrive at noget  "skyldes en grund ". Skal omformuleres.

9.  Hele sætningen  "Det skyldtes (af) teknologiske grunde, hvor Irak manglede udvikling."  er det rene kaos.

10. Men er nødt til at kende de nugældende kommaregler (også selv om læreren ikke gør det). 


Skriv et svar til: 1. Hjælp til rettelse!!!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.