Fysik

Vekselstrøm - invertering af kurve

19. december 2010 af bregne92 (Slettet)

Hej!

Jeg skriver SRP om vekselstrøm og komplekse tal og har netop udført et forsøg, som havde til formål at eftervise faseforskydningen mellem strøm og spænding hhv. i en RC-kreds og en RL-kreds. For at få de rette forskydninger måtte jeg invertere min strømkurve (som i angiver spændingen over/strømmen gennem resistoren). Hvis ikke jeg gjorde det, så var de to kurver simpelthen forskudt omvendt af det, de egentligt skulle være. Min lærer kunne ikke fortælle mig, hvorfor inverteringen var nødvendig, men konstaterede bare, at det var den. Er der nogen af jer, der kan? Jeg har forsøgt mig på nettet, men jeg kan ikke finde noget om, hvorfor man inverterer og hvad det i det hele taget vil sige. 

Christine


Brugbart svar (0)

Svar #1
20. december 2010 af TorbenA (Slettet)

Jeg vil tro, at du er kommet til at bytte om på ledningerne over spolen eller kondensatoren til oscilloskopet. Det ville i hvert fald give sådan en fejl.

Hvis du bruger et dobbeltstråleoscilloskop med fælles nul til de to indgange, kan man næsten ikke undgå at sætte nullen i midten, og så har vi miseren.


Skriv et svar til: Vekselstrøm - invertering af kurve

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.