Samfundsfag
begrænsninger i det økonomiske kredsløb
Hej!
Jeg sidder med et spørgsmål i en samfundsfagsopgave som lyder:
- Hvilke begrænsninger er der i modellen over det økonomiske kredsløb, hvis man vil bruge det til at vise konsekvenser af ændringer i økonomien.
Jeg er lidt i tvivl om hvad der skal svares her, og kunne godt bruge lidt hjælp til at komme på rette spor.
På forhånd tak !
Svar #1
23. februar 2011 af NikolajOlsen
Du kan prøve at køre kredsløbet igennem. Altså start f.eks. med en virksomhed og så kør hele vejen rundt. Prøv så at sammenligne med virkeligheden. Hvad er ikke med i modellen, som - specielt i Danmark - er meget vigtig for økonomien?
Svar #2
23. februar 2011 af Walras
Hvilken type af model er der tale om? Du bliver nødt til at give os ligningerne, hvis det er en økonomisk model eller billedet, hvis det er en grafisk illustration.
Svar #3
24. februar 2011 af prustehest (Slettet)
Når du skriver ændringer i økonomien kan man snakke om flere ting. Det kan f.eks. være finanspolitikken, men jeg regner med du snakker om konjunktursvingninger (og at du selvfølgelig snakker om den klassiske model for det økonomiske kredsløb)
Modellen tager nemlig ikke højde for konjunktursvingninger. Mere præcist lavkonjunktur, da systemet blot vil "speede" op ved en højkonjunktur. Jeg går ud fra de kender rutinen ved lavkonjunktur med lav efterspørgsel og arbejdsløshed osv. og hvis du lavkonjunktur begrebet i hovedet og kigger på figuren kan man se at figuren kun forholder sig til de "mulige" vare- og betalingsstrømme mellem disse aktører. Ved lavkonjunktur vil der f.eks. ikke være den samme grad af indlån fra "husholdninger". På den måde eksisterer alle "pilene", men vil ikke nødvendigvis finde sted på samme tid ved forskellige konjunktur svingninger og heller ikke forholdet mellem dem (f.eks. burde pilen for "skatter" fra "husholdninger og virksomheder" være "større"/mere "markante" under højkonjunktur, mens indkomst fra "stat og kommune" omvendt skulle ned tones.
Uddybningen af kredsløbet må du selv lave, men nu har de fået en ide om hvorledes kredsløbet forholder sig til konsekvenser af ændringer i økonomien.
Svar #4
24. februar 2011 af søndergaard2 (Slettet)
tak for jeres svar !
- det var helt klart noget, som kunne sætte gang i nogle tanker om hvordan det skal gribes an.
Skriv et svar til: begrænsninger i det økonomiske kredsløb
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
